Kurumsal kimliğin İstanbul'daki büyük ölçekli metal endüstrisi üzerindeki olumsuz etkileri
The negative effects of corporate identity on the large-scale metal industry in İstanbul
- Tez No: 380224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasın da kurumsal kimliğin İstanbul'daki büyük ölçekli metal endüstrisi üzerindeki olumsuz etkileri ele alınmış metal endüstrisinde ki yer alan işletmelerin kurumsal kimliğe varıncaya dek ve kurumsal kimliği elde ettikten sonraki tutum ve etkileri incelenmiştir. Metal endüstrisinde bulunan işletmeler kurumsallaşma sürecine varıncaya dek ağır bir sermaye yatırımında bulunurlar. Ancak bu tür işletmeler kurumsallaştıktan sonrada topluma ve çevreye karşı aşırı derecede duyarlı hale gelirler. Bir yandan rekabet bir yandan çalışanları ile uyum ve istikrar politikaları oluşturmak çevre ve toplum yararı gözeten çalışmalarda bulunmak sendikalar ve devlet ile iyi ilişkiler oluşturmak reklam ve görsel medyayı iyi analiz etmek ve kullanmak zorundadırlar. Zaman içerisinde hantallaşmaya doğru yol alırlar. İşte bu duruma karşı işletmenin merkezine merkez kaç uygulayarak bu durumlara ve hareket yeteneklerine karşı duyarlılık ve üstünlük oluşturmada bir fikir sağlamayı işletmelerin değerini arttırmayı kırsal ve bölgesel kalkınmayı teşvik etmeyi toplum ve metal endüstrisi açısından kazançlı bir yapı meydana getirmeyi düşünüyoruz. Çalışma kapsamı olarak İstanbul bölgesindeki büyük ölçekli kurumsallaşmış metal endüstrisi incelenmiş yapısı işleyişi ve kurumsallaşma süreci ve sonrası ve hareketliliği ele alınmıştır. Yöntem olarak gerek yurt içi gerek yurt dışı yazılı kaynak araştırmaları ve büyük ölçekli kurumsallaşmış bazı şirket CEO'ları ile söyleşiler ve bir sendika ile röportaj yapılmış olup yeni bir işletme modeli yapısı fikri sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kriz, İşletmeler, Türk Metal Sendikası, Metal İş Kolu, İmaj, Kurumsal Kimlik, Ticaret
Özet (Çeviri)
In this report the negative effects of corporate identity on large-scale metal industries have been discussed and the attitude and effects of metal industry companies before and after they acquired corporate identity have been examined. Metal industry companies make heavy investments during their growth to be a corporate company. Nevertheless, after establishing a corporate identity, they become very sensitive about the society and the environment. Not only do they have to be competitive in sector but they also need to have a harmony with the employees, form sustainable strategies, join environmental activities, make R & D investments, form good relations with the government and analyze and make good use of advertising and visual media. In time, they gradually change into very slow and big companies. In such a situation, we are thinking of creating a profitable structure for both the society and the metal industry by affecting headquarters and main production centres, and encouraging both rural and urban growth. The large-scale corporate metal industries of İstanbul have been investigated and considered. As a method, this concept includes both domestic and international written sources, books, reports etc, investigation reports, interviews with CEO's of such big companies and an interview with a syndicate, while a new idea of industrial factory model has been offered. Key Words : Crisis, Businesses, Turkısh Metal Union, Metal Work Handle, İmage, Corporate Identity, Commerce