Hastane acil servislerinde çalışan sağlık personelinin iş yükü ve tükenmişlik sendromu ilişkisi
Working in hospital emergency servis medical staff and burnout syndrome association of work load
  1. Tez No: 380228
  2. Yazar: SEMRA DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı hastane acillerinde çalışan sağlık personelinin tükenmişlik ve iş yükü algıları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan hastanelerin acillerinde çalışan doktor, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknisyeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 310 sağlık personeli oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada tükenmişlik ve iş yükü ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Veri analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerinden ve t testi, ANOVA testi ve kikare testi istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarında göre hastane acillerinde çalışan sağlık personelinin iş yükü ve duygusal tükenmeleri arasındaki ilişki pozitif yönlüdür. Bu durum çalışanların iş yükü arttıkça duygusal tükenme algılarının da arttığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler :İş Yükü, Tükenmişlik, Hastane Acili
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study of health care workers in hospital emergency burn outand workload is to determinethe relationship bet weenperceptions. Researchis locatedin Istanbul's population working in hospital emergency doctors, nurses, health officers and emergency medical technicians constitute. The research sample consistsof 310 health personnel. Sample selection simple random sampling method was used. Burnoutand workload scaleswere used.The resulting data were analyzedin SPSS 16 program. The analysis of frequency data, descriptive statistics such as percentage, average, and standard deviation, and t-test, ANOVA test and the chi-squared test statistic has been part of. According tothe research results of hospital emergency medical personnelworking inthe relationship betweenworkload andemotional exhaustionis positive. This situationincreasesthe workload of employeesin creased suggests thatthe perceptionof emotional exhaustion. Key Words :Workload, Burnout, Hospital Emergency