Ergenlik dönemi riskli sağlık davranışları
Risky health behavior in adolescence
- Tez No: 380227
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ergenlik dönemi insan hayatında çok önemli bir dönemdir. İnsanın kişiliğinin ve davranışlarının şekilleneceği bu dönemde, ergen bireylerin karşılaşacağı birçok risk bulunmaktadır. Ergenlik çağını yaşayan gençler, yaşadıkları ve gelecekteki yaşamları konusunda davranışları ile ipucu verirler. Özellikle yaptıkları bazı davranışlar, geleceğe yönelik olarak, bu gençler için önlem alınması gerektiğini ebeveynleri, öğretmenleri, arkadaşları ve yakın çevrelerine gösterir. Ergenlerde yaşamlarını olumsuz etkileyecek bu davranışları, riskli davranışlar olarak isimlendirmek doğru olacaktır. Ergenlik çağındaki gençler için, riskli sayılacak davranışları gruplayarak sıralamak ve içeriklerine kısaca bakmak yararlı olacaktır. Bu zamandaki çocuklar, gelecekte bulundukları ülkelerin yöneticileri, sanatçıları, iş adamları, sporcuları, emekçileri, memurları olacağından ergenlik döneminde gençlerin sorunsuz bir dönem geçirmeleri toplumun devamlılığı için çok önemli bir unsur olduğu söylenebilir. Ergenlik dönemindeki bir bireyin karşılaşacağı riskli sağlık durumları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmada daha önceden yazılmış olan kitap, dergi, makale, yüksek lisans tezleri, yüksek lisans projeleri ve akademik araştırmalar taranarak, Beykent Üniversitesi tez tekniğine uygun olarak yazılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ergenlik, Risk, Sağlık
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period of human life is very important. Human personality and behavior characterized by the many risks you will face during this period, adolescents are individuals. The lives of young people, living in their puberty and future behaviors with tips about how to respond. As for the future, especially some of the behaviors they do, this should be for young people, parents, teachers, friends, and close to their surroundings. Negatively affect the lives of those behaviors in adolescents, risky behaviors as the name will be correct. By grouping the risky behaviour of adolescent teens for the count, it would be useful to look briefly at the sort and content. With this boy at this time, the countries in the future, managers, artists, businessmen, athletes, working people, officers will be during adolescence, young people spend a period of smooth continuity of society can be said to be a very important component for. An individual will face risky adolescent health situations are explored in detail. In this study, written before the books, magazines, articles, master's theses, graduate projects and academic research by scanning, Beykent University thesis was written as intended. KeyWords : Adolescence, Risky, Health,