Çalışanlarda iş tatmini ve örgütsel bağlılık (Alanya Devlet Hastanesi hemşireleri örneği )
Workers' job satisfaction and organizational commitment: Alanya State Hospital nurses sample
  1. Tez No: 380229
  2. Yazar: DUYGU AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle yaşanan değişimler örgüt yapı, yönetim ve organizasyon süreçlerine de yansımaktadır. Örgütlerin etkin, verimli, başarılı ve rekabet avantajını elde etmeleri, çalışan motivasyonuna ve performansına bağlıdır. Bu bağlamda itici güç ise iş tatmini ve örgütsel bağlılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı çalışanlarda iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek, örgütsel bağlılık ve iş doyumuna etki eden değişkenleri saptamaktır. Elde edilen bulgular neticesinde aynı zamanda sağlık çalışanı olan hemşirelerde örgütsel bağlılık ve iş doyum düzeyinin artması amaçlanmaktadır. Alanya Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin, demografik değişkenlerinin, örgütsel bağlılık ve iş doyumu düzeyleri incelenmiştir. Araştırma kısmında, "Demografik özellikler, 'Allen ve Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği' ve 'Minnesota İş Doyum Ölçeği' kullanılmıştır. Alanya Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin, demografik değişkenlerinin, örgütsel bağlılık ve iş doyumuna etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda, İş Tatmini ve Örgütsel Bağlılık Arasında İlişki olduğu, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında belirleyici yönler olduğu tespit edilmiştir. Önemli belirleyici yönlerin ücret, örgüt yönetimi, demografik özellikler, uzun süre aynı örgütte çalışması, örgüt kültürü ve iklimi olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : İş Tatmini, İş Tatminsizliği, Bağlılık, Örgütsel Bağlılık
Özet (Çeviri)
In recent years, with the impact of globalization and technological developments and organizational structure of the change management and organizational processes is also reflected. Organization more effective, productive, successful and to achieve competitive advantage, employee motivation and performance depends on. In this context, job satisfaction and organizational commitment as the driving force emerges. The purpose of this study, job satisfaction and organizational commitment of employees to determine their level of organizational commitment and job satisfaction is to determine the variables that affect . As a result of the findings of the health workers at the same time, organizational commitment and job satisfaction among nurses is intended to raise the level . Nurses working in Alanya State Hospital, demographic variables, organizational commitment and job satisfaction were examined. Research at the demographic characteristics, 'Allen and Meyer Organizational Commitment Scale ' and 'Minnesota Job Satisfaction Scale ' is used. Nurses working in Alanya State Hospital, demographic variables, organizational commitment and job satisfaction were investigated . As a result, the relationship between Job Satisfaction and Organizational Commitment , job satisfaction and organizational commitment has been found to be the defining aspect. Important determinant of wages of direction, organization, management, demographic characteristics, long-term work in the same organization , it can be said that organizational culture and climate . Key Words : Business Satisfaction, Business Dissatisfaction, Commitment, Organizational Commitment