Beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Physical education teacher job satisfaction and burnout levels of several variables investigation by
  1. Tez No: 380263
  2. Yazar: LEVENT MUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini ortaya koymaktır. Bu araştırmada, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin“okul türü, cinsiyet, yaş, hizmet yılı, görev yeri, ders saati, medeni durum”değişkenlerine göre mesleki tükenmişlik ve iş doyumları incelenmiştir. Araştırmanın çalışma evreni, 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında, Trabzon M.E.B'de merkez, merkeze bağlı ilçe ve köy okullarında görev yapan 452 beden eğitimi öğretmeninden, örneklemi ise; 261 beden eğitimi öğretmeninden oluşturmaktadır. İş doyumu ve tükenmişlik düzeylerine ait bulgular anket yoluyla elde edilmiştir. Ölçme aracı olarak araştırmacı kişisel bilgi formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Anket bulguları, t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi sonuçlarına dayalı olarak yorumlanmış, farkın kaynağını bulmak amacıyla da TUKEY-HSD testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Physical Education Teachers' job satisfaction and burnout levels to reveal. In this study, Physical Education Teachers“school type, gender, age, years of service, duty location, hours, marital status,”according to the variables of professional burnout and job satisfaction were examined. The study of the universe, in the 2013-2014 academic year, the center of Trabzon Ministry of Education, district and village centers connected to 452 physical education teachers working in schools, from the sample; Consists of 261 physical education teachers. The findings of job satisfaction and burnout levels were obtained through a questionnaire. Measuring the researchers personal information form, Minnesota Job Satisfaction Scale and the Maslach Burnout Inventory was used. The survey findings, t-test, one-way variance (ANOVA) analysis based on the results interpreted, in order to find the source of the difference in the Tukey-HSD test was used.