Hatay koşullarında yetiştirilen bakteri aşılı ve aşısız soyanın su-verim ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of relationship water-yield of inoculated and uninoculated soybean in Hatay conditions
  1. Tez No: 380308
  2. Yazar: ZEYNEP KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKANT ÖDEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, Doğu Akdeniz iklim koşullarında, soya bitkisinin (Bravo çeşidi) verim (dane verimi), verim parametreleri (1000 dane ağırlığı, kuru madde miktarı), vegetatif (bitki boyu, yaprak alan indeksi) ve fizyolojik özelliklerinin (stoma iletkenliği, klorofil içeriği) farklı su düzeylerine tepkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede 5 farklı sulama düzeyi (elverişli kapasitenin %25, %50, %75, %100 ve %125'i) esas alınmıştır. Sulamalar haftalık olarak planlanmış ve damla sulama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uygulanan sulama suyu miktarları 201.54-807.1 mm, bitki su tüketimleri 251.53 mm ile 781.71 mm, su kullanma randımanları ise 0.59-0.93 kg da-mm-1 arasında değişmiştir. Dane verimleri I25, I50, I75, I100 ve I125 sulama düzeylerinde aşılı uygulamalarda sırasıyla 218.90, 328.07, 431.80, 449.33 ve 468.27 kg da-1', aşısız uygulamalarda 198.56, 295.80, 409.10, 473.03 ve 518.73 kg da-1 olarak gerçekleşmiştir. Bitki su verim fonksiyonu (Ky) 0.63 ve 0.90 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the yield (seed yield), yield parameters (weight of 1000 seeds, dry matter accumulation), vegetative (plant weight, leaf area index) and physiological characteristics (stomatal conductance, chlorophyll content) of soybean as a response to different irrigation levels in East Mediterranean climatic conditions (Hatay Region). In the experiment, five irrigation level (as a depletion of available water content water, 25, 50, 75, 100 and 125%) were treated. Drip irrigation systems was employed and, irrigation frequency was planned as once a week troughout the irrigation season. According to results, the amount of applied irrigation water, evapotranspiration and water use efficiency ranged from 201.5-807.1 mm, 251.5-781.7 mm, 0.59-0.93 kg da-mm-1, respectively. The seed yields in inoculated and uninoculated treatments were 218.90, 328.07, 431.80, 449.33, 468.27 and 198.56, 295.80, 409.10, 473.03, 518.73 kg da-1 in I25, I50, I75, I100, I125 irrigation levels, respectively. The yield response to water (ky) was calculated as 0.63-0.90.