Hatay yöresine ait balların polen analizi
Pollen analysis of honeys from hatay
- Tez No: 380310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hatay ili ve ilçelerinden 2013 yılında 15 bal örneği toplanmış ve bu örneklerde polen analizi yapılmıştır. Yapılan mikroskobik analiz sonuçlarına göre 40 farklı familyaya ait 100 takson tespit edilmiştir. Apiaceae, Asteraceae, Brassicaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Poaceae, Rosaceae ve Trifolium sp., taksonları çoğu istasyonda poleni görülen taksonlardır. Alınan örneklerde dominant polene sahip taksonlar Fabaceae ve Petroselinum crispum'dur. İncelenen örneklerde Apiaceae, Asteraceae, Brassicaeae, Fabaceae, Rosaceae, Lamiacea, Lathyrus sp., Erica manipuliflora, Arbutus andrachne, Olea europaea ve Citrus auranthium polenleri sekonder olarak bulunmuştur. 15 bal örneği içerisinde Üçgüllük ve Kale köylerinden alınan örneklerde dominant ve eser polenler bulunduğu için unifloral bal olarak belirlenmiştir. Geriye kalan 13 bal örneği multifloral bal olarak tanımlanmıştır. Bal örnekleri içerisinde en fazla polen Üçgüllük Köyü'nden alınan örneklerde (96113 polen) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Honey samples were collected from 15 different localities around Hatay and its provinces in 2013 and pollen analysis performed on these samples. According to the microscopical analysis, 100 taxa belonging to 40 different families were determined. Apiaceae, Asteraceae, Brassicaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Poaceae, Rosaceae ve Trifolium were the most represented taxas. In honey samples, dominant polen types were Fabaceae and Petroselinum crispum while Apiaceae, Asteraceae, Brassicaeae, Fabaceae, Rosaceae, Lamiacea, Lathyrus sp., Erica manipuliflora, Arbutus andrachne, Olea europaea and Citrus auranthium were determined as secondary taxa. Among the 15 honey samples, only two sample collected from Üçgüllük and Kale villages was determined as unifloral because of having only dominant and trace polen. The others were determined as multifloral honeys. The most number of pollens has been observed in the samples from Üçgüllük Village (96113 pollen grain).