Kilis keçilerinde vücut kondisyon puanı ve döl verimi arasındaki ilişki
Relationship between body condition scores and reproductive characteristics in Kilis goat
- Tez No: 380311
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma Kilis ilinde yetiştiriciliği yapılan Kilis keçileri ile yürütülmüştür. Çalışmada Kilis keçilerinde farklı vücut kondisyon puanları ile bazı özellikler arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Keçilerde teke katımı öncesi ve gebeliğin 90. Gününde vücut kondisyon puanlaması yapılmıştır. Gebelik döneminde ve laktasyon döneminde hayvanlar yarı entansif şartlarda yönetilmiştir. Deneme sonunda her iki dönemde yapılan vücut kondisyon puanları ile döl verim özellikleri, oğlak gelişim özellikleri ve 180 günlük süt verimi arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with Kilis goat in Kilis city. It was researched the relation between body condition scores and some characteristics.Body condition scoring was performed before breeding and at 90th day of gestation. Experimental animals were managed under semi intensive condition during gestation and lactation period. It was not detected any relation between body condition scoring and reproductive characteristics, kid growing performance and 180 d-milk yield