Ispanakta antraknoz hastalığı(Colletotrichum spinaciae Ellis ve Halst)'nın lezyon gelişimi üzerine inokulum yoğunluğu, yaprak ıslaklık süresi, sıcaklık, bitki ve yaprak yaşının etkileri
Effects of inoculum density, leaf wetness duration, temperature, plant and leaf age on anthracnose disease(Colletotrichum spinaciae Ellis and Halst) of spinach
- Tez No: 380322
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kontrollü koşullarda, inokulum yoğunluğu, yaprak ıslaklık süresi, sıcaklık, bitki ve yaprak yaşının ıspanakta antraknoz hastalığının (Colletotrichum spinaciae Ellis ve Halst) gelişimi ve enfeksiyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Püskürtme yöntemi ile 102, 104, 1×106, 2×106 konidi/ml spor süspansiyonu inokule edilmiş bitkilerin yaprak yüzeyinde, inokulum konsantrasyonunun 104'ten 106'ya yükselmesi ile bitki başına düşen lezyon sayısı % 50,7 oranında artış göstermiştir. 106 inokulum yoğunluğu lezyon gelişimi için yeterli olmuştur. Bu çalışmada, yedi farklı sıcaklık (15, 18, 22, 25, 28, 30 ve 33°C) ve dokuz farklı yaprak ıslaklık süresi (3, 5, 10, 20, 24, 30, 44, 48, 53 saat) kullanılmıştır. Genellikle test edilen tüm sıcaklılarda yaprak ıslaklık süresi arttıkça lezyon gelişimi artmıştır. Fakat daha sonra hastalık oranı azalmaya başlamıştır. En yüksek lezyon gelişimleri 22 ve 25°C sıcaklıklarda tespit edilmiştir. Maksimum hastalık gelişimi 22°C sıcaklıkta 24 saat ıslaklık süresinde kaydedilmiştir. 15°C' de inkübe edilen bitkilerdeki her bir lezyondaki spor sayısı 33°C sıcaklıkta inkübe edilenlere göre daha fazladır. Genç ıspanak yapraklarına göre, yaşlı yapraklarda daha fazla lezyon gelişimi olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of inoculum density, leaf wetness duration, temperature, plant and leaf age on infection and development of anthracnose disease(Colletotrichum spinaciae Ellis and Halst) of spinach were studied in controlled enviroment conditions. The mean number of lesions per plant on the spray –inoculated leaf surface with 102, 104, 1×106, 2×106 spore/ml spore suspension increased at the rate of 50,7% with increasing inoculum concentration from 104 to 106 conidia per milliliter. Inoculum density with 106 conidia per ml was suitable for lesion development. In this study, seven different temperatures (15, 18, 22, 25, 28, 30 and 33°C) and nine different durations of leaf wetness (3, 5, 10, 20, 24, 30, 44, 48, 53 hours) were used. Generally, in all temperatures tested, as leaf wetness duration increased, lesion development was higher. But, later disease incidence started to decrease. The highest lesion developments were found at temperatures of 22, 25°C. Maximum lesion development was recorded for 24 h wetness duration at 22°C temperature. The number of spore on each lesion on the plants incubated at 15°C was more than those incubated at 33°C. According to young spinach leaves were recorded to be more lesion development in older leaves.