Değişik bitkilerle beslenen agrotis segetum (denis and schiff.) (lepidoptera: noctuidae) larvalarında asalağı periscepsia carbonaria (panz.) (diptera: tachinidae)'nın gelişimi üzerinde araştırmalar
Investigations on the development of parasite periscepsia carbonaria (panz.) (diptera: tachinidae) on its host, agrotis segetum (denis and schiff.) (lepidoptera: noctuidae) larvae, feed on different food plants
  1. Tez No: 5842
  2. Yazar: HÜLYA FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?ÎŞÎK BİTKİLERLE BESLENEN AG ROT t S SEGETUM (DENIS AND SCHIFF.) (LEPIDOPTERA: NOCTUIDAE) LARVALARINDA ASALA?I PERISCEPSIA CARBONARIA (PANZ.) (DIPTERA: TACHINIDAE) 'NIN GELİŞİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Hülya FİDAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Neşet KILINÇER 1988, Sayfa: 62 Jüri: Doç. Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. t. Akif KAN SU Doç.Dr.Birsen ÖNALP Denemeye alınan ıspanak, şekerpancarı ve taze so ğan bitkilerinde Agrotis segetum ve asalağı Periscepsia carbonaria gelişme göstermişlerdir, Agrotis segetum'un yumurta dönemi ıspanakta 6.3±0.088, ş. pancarında 4±0.147, taze soğanda 5.3±0.127 gün sürmüştür. Larva dönemi ıspa nakta 37.7±0.205, ş. pancarında 41.33±0.68, taze soğanda 48.07*0.99 gün devam etmiştir. Prepupa dönemi ıspanakda 3.4±0.114, ş. pancarında 2.07±0.08, taze soğanda 2.8*0.074 gün, pupa dönemi ise ıspanakda 21±0.24, ş, pancarında 19.5±0.34, taze soğanda 20.03±0.38 günde tamamlamıştır. En yüksek pupa ağırlığı taze soğanda beslenen A. segetum bireylerinde elde edilmiştir. Bunu sırasıyla ş. pancarı ve ıspanak takip etmiştir. Periscepsia carbonaria soğanla beslenen A. segetum larvası içersinde en kısa sürede gelişmesini tamamlamış tır. Bunu sırasıyla ş. pancarı ve ıspanak takip etmiştir. Parazitin pupa dönemi ıspanak, ş, pancarı ve soğanla bes lenen a. segetum larvalarının üçünde de birbirine yakın sürelerde tamamlanmıştır. Ispanakla beslenen A. segetum larvalarında gelişen parazitlerde ortalama pupa ağırlığı en fazla olmuştur. Bir konukçuda gelişen parazit bireyIV sayısı arttıkça parazitin pupa ağırlığının düştüğü her besinde izlenmiştir. Parazit en fazla sayıda ıspanak bit kisi ile yetiştirilen A.segetum larvalarında gelişmiş tir. Laboratuarda ve/veya salım amacıyla kitle üretimi için ıspanağın denemeye alınan üç bitki içersinde en uygun bit ki olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Periscepsia carbonaria (Panz, ) (Dip., Tachinidae), Agrotis segetum (Denis and Schiff.) (Lep., Noctuidae) biyolo ji, besin denemeleri, ıspanak, şeker pancarı, taze soğan, biyolojik mücade le.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE DEVELOPMENT OF PARASITE PERISCEPSIA CARBONARIA (PANZ.) (DIPTERA: TACHINIDAE) ON ITS HOST, AGROTIS SEGETUM (DENIS AND SCHIFF. ) (LEPIDOPTERA: NOCTUIDAE) LARVAE, FEED ON DIFFERENT FOOD PLANTS Hülya FİDAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc, Prof.Dr, Neşet KILINÇER 1988, Page: 62 Jury: Assoc. Prof,Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. İ. Akif KAN SU Assoc Prof.Dr. Birsen ÖNALP Agrotis segetum and its parasite Periscepsia carbonaria developed normally on test plants t spinach, sugarbeet and spring onion. The average egg periods of A. segetum were 6.3±0.088, 4±0.147 and 5,3*0.127 days and subsequent larval periods were 37.7±0.205, 41.33*0.68 and 48.07±0.99 days on spinach, sugarbeet and spring onion respectively. Prepupal periods were found to be 3.4±0.114, 2.07±0.08 and 2,8±0.074 days whereas pupa periods were 21±0.24, 19.5±0.34 and 20.03±0.38 days on 'spinach, sugarbeet and spring onion respectively. The highest pupa weight of a. segetum was obtained when larvae were fed on spring onion and it was followed by that on sugarbeet and spinach. Development of P. carbonaria was completed in the shortest time when its host, A. segetum larvae feed on spring onion and it was followed by that on sugarbeet and spinach. Pupal period of parasite took approximately the same time in the hosts feed on three different plant leaves. The highest pupal weight of P. carbonaria was obtained when it developed in host feed on spinach.VI It is observed with three food plants that, the pupal weight of parasite decreases as the number of parasite per host increases. Parasite developed in the highest mean number in A. segetum larvae feed on spinach. It is concluded that spinach is the most favourable plant for massculture in laboratory and/or to release. KEYWORDS: Periscepsia carbonaria (Panz.) (Dip,, Tachinidae) Agrotis segetum (Denis and Schiff.) (Lep, Noctuidae) biology, effects of food plants, spinach, sugarbeet, spring onion, biological control,