Şanlıurfa kent dokusuna uygun karasal iklim koşullarına dayanıklı çok yıllık süs bitkilerinin belirlenmesi
A study of determining the suitable prennial ornamental plants, convenient to Şanliurfa city circumstances resistant to continental climate conditions
  1. Tez No: 380332
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentlerdeki açık ve yeşil alanlar doğadan kopan kent insanının, doğaya yaklaşmasını sağlayan alanlardır. Kent içi açık ve yeşil alanlar, refüjler ve parklar insanların işe gidiş, dönüşü ve seyahat halindeyken sürekli gördüğü alanlardır. Ayrıca bu alanlar belediye benzeri kurumların açık kimliği ve reklamıdır. Bu nedenle insanları kentteki olumsuz fiziksel etkilerden uzaklaştırmak, günün stresinden arındırmak için, bu bölgeleri dayanıklı bitkisel materyal kullanarak sürekli yeşil ve canlı tutmak gerekir. Araştırma materyalini öncelikle Şanlıurfa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile İlçe Belediyeleri'nin park ve refüjlerde kullandığı süs bitkileri oluşturmuştur. Ayrıca toplu konut alanlarından olan, Bahçelievler, Yenişehir, T.O.K.İ., vb. konut bahçelerinde kullanılan süs bitkileri de araştırma materyali içesindedir. Çalışmanın amacı halkın dış mekan süs bitkilerine karşı talebini ortaya koyup, parklarda, refüjlerde ve konut bahçelerinde kullanılan bitkilerin kullanım yönlerinin ve yeterliliklerinin araştırılmasıdır. Ayrıca çalışmada peyzaj mimarlığının anlamı ve önemi, peyzaj tasarımı teriminin anlamı ve kapsamı, peyzaj tasarımını etkileyen faktörler, peyzaj tasarımında kullanılan doğal faktörlerin önemi, bitkilerin işlevleri, Şanlıurfa kentinde kullanılan bitkilerin özellikleri ve park, refüj, konut bahçelerinde yapılabilecek alternatif projeler hakkında bilgi verilecektir. Bu çalışma Şanlıurfa Kent'inde kullanılan ve kullanılması uygun olan çok yıllık süs bitkilerinin belirlenmesi ve halkın bilinçlendirilmesi açısından büyük bir öneme sahip olacaktır. Bu çalışmada kentsel yeşil alanların en küçük birimleri(villa ve apartman tipi toplu konut alanları) ve en büyük olanları (parklar ve refüjler) incelenmiştir. Bu alanların günümüzdeki durumları, bitkisel durumları ve buralarda kullanılabilecek en uygun bitki türleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The open and gren areas are close to people who are far away from the nature, to the nature. Refuges, parks, open and gren areas are the areas that are allways seen by people when they go and turn back to work and also to travel. Furthermore these areas are the clear identity and advertisement of municipal authorities and a kind of institutions. Therefore these areas should be kept always gren and alive with using durable plantal material in order to remove the people from negative physical effect of city and clear of them from daily stress. Researching material is firstly composed of the ornamental plants which is used by Şanlıurfa municipality the management of parks and gardens and district municipality in parks and refuges. Also the ornamental plants in the collective house are as such as Bahçelievler, Yenişehir, T.O.K.İ. are within the materials of this research. The aim of this reasearch is show the peoples request for out door ornamental plants and evaluation, usage and utilization of plants which are used in cluster housing areas, refuges and parks. In addition to that this research give imformation about the meaning and importance of landscape architects, the affecting factors of landscape conception, importance of natural factors using in landscaping conception, the function of plants, the characteristic discription of plants wich are used in Şanlıurfa and alternative projects can be perform at parks, refuges and house gardens. This study will have a high importance to assess usage of perennial ornamental plants which are used and also suitable for use in Şanlıurfa and also to create the awareness of the community. In this research, the smallest units of municipal green areas (villa and apartment type of collective houses) and the biggest ones (parks and refuges) were investigated. The present day situation, botanical situation and the most suitable plant types to use in these studied areas were determined.