Su böceklerinde (Hydrophılıdae, Coleoptera) ağır metal birikiminin incelenmesi
Examination of heavy metal accumulation in aquatic insects (Hydrophilidae, Coleoptera)
- Tez No: 380331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada 2011-2013 yılı Nisan - Eylül ayları arasında, Hatay ve çevresindeki çeşitli dere, göl, gölcük ve su birikintileri gibi habitatlardan su böcekleri (Hydrophylidae; Coleoptera) örnekleri toplanmıştır. Çalışmada 10 istasyondan 8 Hyprophilidae ve 1 Hydraenidae türü tespit edilmiştir. Bu türler: (Ochthebius lividipennis) Akpınar Köyü/Kumlu, (Laccobius gracilis) Ekinci deresi,(L. syriacus) Demrek göleti/Hassa, (L. turcicus) Yıldırım Deresi /Serinyol, (Enochrus fuscipennis) Ekinci deresi, (L. gracilis) Kuzeytepe deresi, (L. striatus) Ekinci deresi, (L. obscuratus) Kisecikköyü deresi, (L. hindikush) Kisecik köyü deresi, (L. gracilis) Tahtaköprü/Serinyol, (L. obscuratus) Kisecik köyü Deresi, (L. obscurus) Maraşboğazı deresi, (L. obscuratus) Kisecik köyü deresi, (L. obscuratus) Anayazı köyü deresi, (L. striatus) Mkü sazlılığı, (L. syriacus ) Maraşboğazı deresi, (L. hindikushi) Anayazı köyü deresi, (L. obscuratus) Maraşboğazı deresi, (Enochrus furcipennis) Ekinci deresi, (L. turcicus) Mkü sazlığı' ndan toplanmıştır. Bu örnekler daha sonra Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü laboratuvarında bulunan Wawelenght Dispersive X-Ray Fleurescens cihazı ile analiz edilmiştir. X- ışınları flöresans tekniği, genel olarak foton – madde etkileşmesi sonucu meydana gelen karekteristik X-ışınları ve saçılma fotonlarının nicel ve nitel değerlendirilmesine bağlı olarak uygulanan bir tekniktir. Bu çalışma sonunda canlıların yaşadıkları habitatlardan dolayı bünyelerinde ağır metal birikiminin arttığı ve bu birikimin nicel olarak tespit edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it were collected aquatic insects (Hydrophilidae, Coleoptera) specimens between 2011 April-September 2013 from different localities like streams, lakes, ponds in Hatay province. It is determined 8 Hydrophilidae and 1 Hydraenidae species. These species and its localities are: (Ochthebius lividipennis) Akpınar Village/Kumlu, (Laccobius gracilis) Ekinci stream/Antakya, (L. syriacus) Demrekpond/ Hassa, (L. turcicus) Yıldırım stream/Serinyol, (Enochrus fuscipennis) Ekinci stream, (L. gracilis) Kuzeytepe stream, (L.striatus) Ekinci stream, (L. obscuratus) Kisecik village, (L. hindikush) Kisecik village, (L. gracilis) Tahtaköprü/Serinyol, (L. obscuratus) Kisecikvillage, (L. obscurus) Maraşboğazı village, (L. obscuratus) Kisecik village (L. obscuratus) Anayazı village, (L. striatus) Mkü reeds, (L. syriacus ) Maraşboğazı stream, (L. hindikushi) Anayazı village, (L. obscuratus) Maraşboğazı stream, (Enochrus furcipennis) Ekinci stream, (L. turcicus) MKUreeds. These specimens analised in Atatürk University (Erzurum), Sciense Faculty, Physics laboratuary by using Wawelenght Dispersive X-Ray Fleurescens device. X-Ray Fleurescensis a tecniquewichis Works quantitatif and qualitatif assessment of characteristics X-Ray and scattering photons occured by interaction between photons and matters. This study showed that heavy metals can be accumulate in living thing sandit can be identified quantitatively using WDXRF.