Urfa ili geleneksel konut yapılarının malzeme ve plan tipi farklılıklarının iklimsel performans açısından değerlendirilmesi
Evalution of the tradational houses of Urfa province in terms of material and plan from the climatic performance point of view
  1. Tez No: 365521
  2. Yazar: MAHMUT KARAÇİZMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sıcak-kuru iklimin etkisi altında bulunan Şanlıurfa ilinde kent dokusuna ve kenti oluşturan birimlerin biçimlenişine iklimin etkisi oldukça büyüktür.Geleneksel Urfa evleri, Şanlıurfa ilinin tarihi bölümünde yer almaktadır ve bu evler tarihsel bir süreç içerisinde halk tarafından kültürel çevrenin bir elemanı olarak geliştirilmiştir.Bu tezin amacı Urfa ili geleneksel konut yapılarının malzeme ve plan tipi farklılıklarının iklimsel performans açısından değerlendirilmesidir.Birinci ve ikinci bölümlerde şehrin sosyal, kültürel, coğrafi ve tarihi yapısı ele alınmış, üçüncü bölümde kent dokusunu oluşturan öğelere iklimsel bir bakış açısıyla yaklaşılmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde Urfa evlerini oluşturan mimari öğeler ve mekânlar kültüre, iklime ve forma bağlı olarak incelenmiştir.Urfa'nın temel yapı malzemesi olan kalker taşının yapısı ve yapım teknikleri incelenmiştir. Urfa mimarisi iklimlendirmeye yönelik önlemler; yöneliş, planlama, malzeme tekniği bakımından incelenmiştirDördüncü ve beşinci bölümlerde ise Urfa'da yerinde ölçümlerle iklimsel veriler elde edilmiş ve değerlendirilmiştir.Çalışmada Şanlıurfa ilinde tarih boyunca yapılmış konutlar araştırılmış ve tarihsel süreçte halk tarafından kültürel çevrenin bir elemanı olarak geliştirildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Having a hot and dry climate, Şanıurfa's architecture and urban planning is intensely affected by its climate.The traditional Urfa houses are located in the historical part of the Şanlıurfa province and these houses have been developed by the people in the context of historical progression.The aim of the thesis is to view climatic performance evalution of the tradational houses of urfa province in terms of material and plan.In the first two parts of the thesis the social, cultural and historical structure of the city has been investigated. In the third part, a climatic approach has been shown towards the elements that compose the city structure.In the third part the architectural elements and places have been examined with respect to culture, climate and form. The lime Stone, that is the fundamental construction material, has been examined. the precautions taken toward climating have been investigated in terms of approach, planning and material technique.In the fourth and fifth parts, rural architecture and“mud-brick”topics have been examined and the study and the results on this subject have been analyzed.In the study residences that have been constructed in the Şanlıurfa province have been investigated and it has been found out that the people have developed he architecture as an element of the cultural environment throughout history.