Sosyal güvenlik hukukunda rücu davalarının inşaat iş kazaları özelinde irdelenmesi
Analyzing recourse cases in social security law related to construction works accidents
- Tez No: 380366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı inşaat işlerinde meydana gelen kazaları detaylı şekilde incelemek ve bu inceleme sonucunda kazaların oluşmasını engelleyecek tedbirlerin tespitidir. Detaya inebilmek için öncelikle en detaylı bilginin nereden bulabileceği saptandı. Olaya dair en geniş bilginin bilirkişilerin incelemeleri sonucu yazdıkları bilirkişi raporları ve bilirkişi hesap raporlarında bulunabileceği düşünülerek, SGK verilerindeki 152 adet bilirkişi raporu incelendi. Kazanın gerçekleştiği ay, gün ve saat, kazanın meydana gelmesinde sorumluluk oranları, kazazedelerin malüliyet oranı, kazazedenin son durumu, kazazedenin çalıştığı yapı ve proje tipi, kişisel ve toplu koruyucu önlemlerin varlığı, kazazedenin kaza esnasındaki görevi, kazazedenin uzmanlık alanı, yüksekten düşme ise düşme yüksekliği, kazazedenin yaşı, bilirkişi raporları sonucu kazanın meydana gelmesine sebep olan nedenler değerlendirildi. Ayrıca, SGK'nın kaza sonucu ortalama maddi zararı ve kurumun işverenden her kaza için ortalama rücu hakkı tespit edilmiştir. Bu veriler kendi içlerinde de değerlendirilerek sonuçlarının istatistiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in detail the accidents in construction jobs and to determine the measures that prevent the occurrence of these accidents as a result of this review. Firstly, to get the most detailed information, the place where this detailed information can be obtained is found out. It is concluded that the needed information can be found within the expert reports and expert witness accounts. Hence, 152 expert reports out of SGK database are examined. The expert reports are analyzed according to month, day and hour of incident, liability rates in the accidents, the disability rate of survivors, the latest situation of disabled survivors, construction and project type, the presence of personal and collective protective measures, task of the survivors at time of the accident, the specialty of the survivors, height of fall if the accident is a falling down, the age of the survivors, and the causes of accident mentioned in expert reports. The cases are studied further according to the average accidental damage incurred to Social Security Institution and the average right of recourse litigation for each accident from the employer. The data is also evaluated statistically considering the results within themselves.