Trimethoprim'in bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektroanalitik yönlerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, and electroanalytic studies of some metal complexes of trimethoprim
- Tez No: 380371
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Trimethoprim folat metabolizması inhibitörleri sınıfından antibakteriyel bir ilaçtır ve dihidrofolik asitin tetrahidrofolik asite dönüşmesini engeller. Tetrahidrofolik asit hücrede; adenin, guanin, timin nükleotidleri ile serin, glisin ve metionin amino asitlerinin biyosentezinde bir öncü moleküldür. Trimethoprim bakteri hücrelerinde tetrahidrofolik sentezinin inhibisyonuna etki gösterir. Bu tez çalışmasında Trimethoprim' in Cu(II), Zn(II), Fe(III), Pt(II) ve Ru(III) kompleksleri sentezlendi ve karekterizasyonları yapıldı. Sentezlenen komplekslerin yapıları analitik (erime noktası, elementel analiz, titrimetri, gravimetri) ve spektrofotometrik (UV, IR, NMR ve MS) yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Yapısı aydınlatılan komplekslerin elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri (DV) tekniği kullanılarak incelenmiştir. Her bir kompleksin manyetik özelliği, manyetik süseptibilite tekniği ile aydınlatılırken, termal davranışları, DTA-TG teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Kompleks yapan ilaçlar ağır metal zehirlenmelerinin tedavisi için antidot olarak kullanılmaktadır. Tez kapsamında çalışılan Trimethoprim' in Cu(II), Zn(II),Pt(II), Fe(III), ve Ru(III) geçiş metalleri ile kompleks bileşik oluşturduğu yapılan tüm çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Sonuç olarak Trimethoprim' in sentezlenen metal kompleksleride bu alanda önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, one of the widely using antibacterial classes of drug, trimethoprim's Cu(II), Zn(II), Fe(III), Pt(II) veRu(III) complexes have been synthesized. Trimethoprim, TMP, is an antibacterial drug which uses important role in decreasing and eliminating of bacterial infections. TMP belongs to Pholat inhibitors class. TMP inhibits the conversion of dihidropholic acid to tetrahydropholic acid. Tetrahydropholic acid is a pioneer molecule in cell, in the biosynthesis of adenine, guanine, and thyminnucleotids and serin, glisin and metionin aminoacids. TMP has a bacteriostatic effect to the inhibition of tetrahidropholic synthesize in bacteria cells. Structures of synthesized complexes have been characterized by both analytical (melting point, elemental analysis, titrimetry, gravimetry) and spectrophotometric methods (UV, IR, NMR, and MS).Electrochemical behaviors of complexes have been investigated by using cyclic voltammetry (CV). Magnetic susceptibility of all complexes have been investigated by magnetic susceptibility technique, and thermal behaviors have been investigated by DTA-TG technique. Complex-forming drugs for the treatment of heavy metal poisoning antidote. Trimethoprim studied under thesis of Cu (II), Zn (II), Pt (II), Fe (III), and Ru (III) complex compounds formed by transition metals in the has been proven as a result of all the work. Trimethoprim as a result of synthesized metal complexes play an important role in this area.