İndirgenmiş kuadratik modüllerin bifibrasyonu
Bifibration of reduced quadratic modules
- Tez No: 380397
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ULUALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezde kullanılacak olan kategori, grupoid, fibrasyon ve kofibrasyon gibi kavramlar tanıtılıp, bu kavramlarla ilgili açıklayıcı örnek ve önermeler belirtilmiştir. Ayrıca ileri itme ve geri çekme kavramları anlatılıp grupoidlerin fibrasyonu ve kofibrasyonu ile ilişkilendirilmiştir. İkinci bölümde çaprazlanmış modül kavramı üzerinde durulup grupoidler üzerinde çaprazlanmış modüllere kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle önçaprazlanmış modül, nil(2) modül ve indirgenmiş kuadratik modüller anlatılmış, daha sonra indirgenmiş kuadratik modüllerin fibrasyonu bulunmuştur. Bunun için gerekli olan aşamalar ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Son bölümde induced indirgenmiş kuadratik modüllerin kuruluşu gösterilmiştir. İndirgenmiş kuadratik modüllerin kofibrasyonu, gerekli aşamaları anlatılarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, it is given that the concepts as category, grupoid, fibration, cofibration and stated explaining examples and propositions about these concepts. Besides pullback and pushout concepts are told and associated with fibration and cofibration of grupoids. In the second chapter, a crossed module concept is presented, a crossed module on grupoids are briefly stated. In the third chapter, firstly precrossed module, nil(2)_module and reduced quadratic module concepts are given, later a fibration of reduced quadratic modules is founded. The necessary stages for this are explained in detail. In the final chapter, a construction of induced quadratic modules is demonstrated. A cofibration of reduced qaudratic modules is founded telling necessary stages.