Derece-saat metodu yaklaşımıyla sera ısıtmasında toprak kaynaklı ısı pompası uygulaması
Ground-source heat pump application for greenhouse heating with approach of degree-hours method
- Tez No: 380398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada seraların ısıtma ihtiyacını karşılayabilmek için toprak kaynaklı ısı pompası sistemleri incelenmiştir. Kütahya'da kurulması öngörülen sera için senelik enerji ihtiyacı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son 15 yıllık dış hava sıcaklıkları verileri ile Derece-Saat Metoduna göre hesaplanmıştır. Bu yaklaşımın, TS 825 Isı Yalıtım Kurallarına göre belirlenen Derece-Gün sıcaklık değerlerine nazaran daha hassas sonuçlar verdiği anlaşılmıştır. Derece-Saat Yöntemi ile herhangi bir sıcaklığın sene boyunca kaç saat görüldüğü bilgisine ulaşılabilmektedir. Bu sayede uzun zaman dilimleri için binaların ısıtma ve soğutma ihtiyacı tahminleri yapılabilmektedir. İşletme türü olarak bivalent sistem seçildiğinde ilk kurulum maliyetinde %40 oranında ve sera örtü malzemesi olarak cam yerine polietilen kullanıldığında, ısı yükünde yaklaşık %35 oranında azalma olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra, çeşitli örtü malzemelerinin avantajları ve dezavantajları ele alınmış ve sera ürünleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Diğer ısıtma sistemleriyle karşılaştırıldığında TKIP'nın daha ekonomik olduğu görülmüştür. Son olarak, Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde kurulması düşünülen seraların senelik ısıtma enerjisi hakkında bilgi verebilmek amacıyla hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, GSHP systems have been investigated for supplying heat requirements of a greenhouse which will be established in Kütahya, according to annual outside temperature data of Turkish State Meteorological Service during the last 15 years in terms of Degree-Hours Method. It has been found out that Degree-Hours Method has more precise results compared to approach of Degree-Days in“TS 825 Thermal Insulation Rules In Buildings”. Degree-Hours Method gives information about the hours of temperatures for long-term periods. Thus, it is possible to estimate the annual energy requirements of structures for both heating and cooling seasons. As a result, bivalent heating operation type has decreased the start-up expenses 40% compared to monovalent system and the polyethylene cover metarial provides approximately 35% heat loss saving in comparison of single-glazing. In addition to this, advantages and disadvantages of various cover materials for greenhouses have been taken into account and the effects of such metarials on farm yields have been investigated. The results have shown that GSHP is more affordable rather than the other heating systems. Finally, annual heat loss of greenhouses have been calculated for some cities of Turkey that enables to estimate energy requirements during the year.