Gümüşhane ili'nde doğal olarak yetişen göbek elma[Malus sylvestris (L.) Miller]'sının farklı olgunlaşma periyodunun besin içeriğine olan etkisi
The effect of different ripening period on nutrient content in yellow göbek apple [ Malus sylvestris (L.) Miller] which grows naturally in gumushane province
- Tez No: 380437
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen Gümüşhane Göbek Elma [Malus sylvestris (L.) Miller]'sına ait meyvelerin olgunlaşma boyunca besin içeriklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Gümüşhane Elma'sına ait meyve örneklerinin toplam fenolik madde (TFM), toplam flavonoid (TF) miktarı, antioksidan aktivite, mineral, yağ asidi, protein ve C vitamini içeriği belirlenmiştir. Besin içeriği analizlerine göre olgunlaşma boyunca ortalama TFM miktarı en fazla kabukta 2802,56 mg GAE/100g TA, TF miktarı ise en fazla kabukta 134,34 mg KE/100g TA olarak bulundu. Ortalama radikal temizleme aktivitesi (DPPH) en fazla kabukta 44,27 µmol TE/100g TA olarak belirlendi. En fazla miktarda (mg/100g TA) içerilen mineral kabukta ve K (ortalama 584,38), en az miktarda içerilen mineral ise kabukta ve P (ortalama 0.05) olarak belirlendi. C vitamini içeriği en fazla kabukta ortalama 9,05 mg/100 g TA olarak belirlendi. En fazla bulunan yağ asidinin linoleik asit olduğu (%31) belirlendi. En fazla miktarda (mg/100 g TA) olarak bulunan amino asitler kabukta ve aspartik asit (ortalama 471,53) ve glutamik asit (ortalama 204,63), en az miktarda bulunan ise histidin ortalama 5,68 olarak belirlendi. Elde edilen bilimsel veriler, Gümüşhane Göbek Elma'sının günlük diyetimizde önemsenecek düzeyde besin içeriğine sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to the effect of different ripening period on nutrient content in yellow Göbek apple [Malus sylvestris (L.) Miller] which grows naturally grown in Gumushane Province. For this purpose, we analyzed total phenolic (TFM) and total flavonoid (TF) contents, mineral, fatty acid, protein, C vitamin and antioxidant activity in the fruit of Gümüşhane apple cultivar. According to nutrient composition analyses, the most averaged TFM content 2802,56 mg GAE/100 g TA and TF content 134,34 KE/100 g TA in peel.The most averaged radical scavenging activity (DPPH) was calculated at 44,27 µmol TE/100 g in peel. The most abundant (mg/100 g TA) mineral was K (584,38), while the least abundant was P (0,05). The most averaged C vitamin was calculated 9,05 mg/100 g TA in peel.The most abundant fatty acid was linoleic acid (31%). The most abundant (mg/100 g TA) amino acids were aspartic acid (471,53) and glutamic acid (204,63) and the least abundant was histidine (5,68). Our results reveal that the nutrient composition of Gümüşhane Göbek apple is of significant importance to our daily diet.