Binaların deprem risklerinin birinci kademe değerlendirme yöntemiyle belirlenmesi üzerine bir saha çalışması:Giresun ili Şebinkarahisar ilçesi örneği
A fieldwork was done upon identifying building risk groups by first grade assesment method. according to Şebinkarahisar city center's earthquake points risk groups for buildings
  1. Tez No: 380451
  2. Yazar: MESUT BAHADIR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; Şebinkarahisar ilçe merkezinin tamamını oluşturan Bülbül, Fatih, Taş, Kızılca ve Müftü mahallelerindeki bütün binaların birinci kademe değerlendirme yöntemiyle deprem risklerinin belirlenmesi üzerine bir saha çalışması yapılmıştır. Bu Çalışmada, 482 adet betonarme,380 adet yığma, 51 adet karma bina olmak üzere toplam 913 adet bina taranarak, Şebinkarahisar ilçe merkezinin bina deprem risk grupları tespit edilmiştir. Birinci kademe değerlendirme yöntemiyle betonarme binalar için olumsuzluk parametreleri olan, bina serbest kat sayısı, yumuşak katlar, ağır çıkmalar, görünen yapı kalitesi, yerel zemin koşulları incelenerek sonuçları değerlendirilmiştir. Yığma / Karma binalar için olumsuzluk parametreleri olan, bina serbest kat sayısı, görünen yapı kalitesi, duvar boşluk oranı, duvar boşluk düzeni, yerel zemin koşulları incelenmiş olup sonuçları değerlendirilmiştir. Şebinkarahisar ilçe merkezinin mevcut yapı stokunun deprem riskleri değerlendirilmiş ve deprem risk haritası çıkartılmıştır. Bu tez çalışması, Şebinkarahisar ilçe merkezindeki yapı stokunun, deprem öncesi iyileştirilmesine ve güçlendirilmesine karar verileceği durumda bir ön çalışma raporu olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study: According to the earthquake risk points of all buildings in Bulbul, Fatih ,Tas ,Kizilca and Muftu neighborhoods which form whole city center of Sebinkarahisar, a fieldwork was done upon identifying building groups by first grade assesment method (street scanning ). According to Sebinkarahisar city center's earthquake points, risk groups for buildings were identified by scanning 913 buildings which include 482 reinforced-concretes ,380 masonries, 51 mixed. By using street scanning method, negative parameters like building free flor numbers, soft floors, heavy covings, visible building quality, local ground conditions for reinforced - concrete buildings were examined and its outcomes were evaluated. Negative parameters like building free flor number , visible building quality , wall space rate , wall space order, local ground conditions for masonry and mixed buildings were examined and its outcomes were evaluated. Sebinkarahisar's city center's total building stocks' earthquake risks were evaluated and earthquake risk map was formed. This paper work will be prestudy report for being in a good situation This paperwork will be a prework report for making decision to strengthen and enhance total building stockin Sebinkarahisar City center before an earthquake