Binaların deprem risklerinin birinci kademe değerlendirme yöntemiyle belirlenmesi üzerine bir saha çalışması: Erzincan ili örneği
A field study based on the determination of earthquake risk of building according to the first stage evolution: A case study at Erzincan
  1. Tez No: 275497
  2. Yazar: ÖMER BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, dünyada ve Türkiye'de artan nüfusa bağlı olarak artan yapı stoklarının, olası depremlere karşı performanslarının ne derecede olduklarının saptanması amaçlanmıştır. Bunun için Erzincan ili merkez mahallelerinde bulunan 400 adet binaya birinci kademe değerlendirme yöntemi uygulanmıştır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, binaların deprem performansının değerlendirilmesi için dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar sunulmuştur. İkinci bölümde, binaların değerlendirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar, bulgular ve irdelemelere yer verilmektedir. Çalışmalar kısmında öncelikle, her binaya gidip sokaktan tarama yapıp, binaları inceleyip gerekli bilgileri alındıktan sonra bu bilgileri forma kaydedildi. Buna ek olarak binanın fotoğrafını da çekildi. Ancak bu işlemleri yapmadan önce şehrin idaresinden sorumlu kurumlardan izin alındı. Sonra her bina için toplanan bilgileri ve fotoğrafları alınıp bir tablo oluşturuldu. Sonra bu tablodan istatistiki veriler elde edildi. Çalışmalar Erzincan'ın merkezindeki mahallelerden yapıldığı için istatistiki çalışmayı da mahallelere göre sınıflayarak işe başlandı.Üçüncü bölümde de bulunan bu istatistiki verilerle Erzincan ilindeki çalışılmış 400 bina, incelenen parametreler yönünde değerlendirilmiştir. Sonra mahaller arasında ayrıntılı karşılaştırmalar yapılmış ve diğerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main objective is to determine level of performance of buildings stocks ageist increasing due to population in Turkey and in the world.Therefore, first step evolation method is applied to 400 buildings locatioted at the center of Erzincan. The thesis is divited in to three parts. In the first part researches done in Türkey and in the world for the evolation of building earthquake performance are investigated.In the second part, studies relatied to evolations of buildings are summarized.First of all, by scanning each building from the sidewalk required information is obtained and recoeded. Additionally , some photos are taken. Prior to all these investigations and studies are done required permission is taken. A table is formed according to the collacted data and building photos and from this table statistical datas are obtained. At the last part, 400 buildings in Erzincan are evoluated with respect to particular parameters with the help of gathered statistical information. A detailed study is done to find out the distribution at these particular parameters among streets.