Süperkapasitörler için polipirol ve farklı yapılardaki karbon tabanlı nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polypyrrole and different carbon structures based nanocomposites for supercapacitors
  1. Tez No: 380478
  2. Yazar: HEYDAR DEHGHANPOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Süperkapasitörler, geleneksel kapasitörlerin yüzlerce katına kadar elektriksel yük kapasitansına sahip kapasitörlerdir. Süperkapasitörlerde elektrot malzemesi olarak karbon, iletken polimer veya bunların kompozitleri kullanılabilir. Bu çalışmada yüksek seviyelerde enerji depolayan süperkapasitörler için malzeme olarak iletken polimer/karbon nanokompozitler karbon üzerinde pirolün kimyasal oksidatif polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Üç farklı yapıya sahip karbon (BP2000, Vulcan ve Regal) ile farklı miktarlarda polipirol kullanılarak nanokompozitler hazırlanmıştır. Elde edilen nanokompozitler azot adsorpsiyon/desorpsiyon izotermleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ray kırınımı (XRD) ve termal gravimetrik analiz (TGA) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Çevrimsel voltametri (CV) yöntemi kullanılarak da nanokompozitlerin spesifik kapasitansları hem taze elektrot için hem de 1000 çevrim ile yaşlandırılmış elektrot için belirlenmiştir. Nanokompozitlerdeki karbon ve polipirol miktarına bağlı olarak spesifik kapasitans değerlerinin oldukça değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayşe BAYRAKÇEKEN YURTCAN Supercapacitors have the electrical charge capacitance up to hundreds of times the conventional capacitors. Carbon, conducting polymers and their composites can be used as the supercapacitor electrode material. In this study, conducting polymer/carbon nanocomposites were synthesized via oxidative chemical polymerization of pyrrole on carbon for supercapacitors that store energy at high levels. Nanocomposites were prepared by using three different carbon structures (BP2000, Vulcan and Regal) with different polypyrrole amounts. The nanocomposites obtained were characterized by using nitrogen adsorption/desorption isotherms, scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD) and thermal gravimetric analysis (TGA) methods. Specific capacitances of the nanocomposites were determined by using cyclic voltammetry (CV) method for both fresh electrode and the aged electrode after 1000 cycles. It was observed that the specific capacitances of the nanocomposites were significantly changed depending on the carbon and polypyrrole amount in the nanocomposites.