Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kromozom sayısının lökositlerinden tespiti
Determination of chromosome number in rainbow trout leukocyte
- Tez No: 380477
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İçsu Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezinde yer alan gökkuşağı alabalıklarından (Oncorhynchus mykiss) bayıltılmak suretiyle kuyruk venasından alınan kan örneklerinde lökosit kültürü (balığın öldürülmeden kan alınarak kromozom elde edilmesi yöntemi) yoluyla kromozom tespitleri yapılmıştır.Alınan kan örneklerinde Kolşisin eklendikten sonra yaklaşık 4 saat bekleme süresinin daha iyi sonuç verdiği gözlenmiştir.Yine aynı uygulamada hipotonik süresinin 45 dakika olarak ayarlandığında daha iyi sonuç elde edilmiştir.Alabalık yetiştiriciliğinde başarılı olma; kaliteli damızlık yetiştiriciliğine dayanır ve buna bağlı olarak damızlıklarda kromozom sayı ve tiplerinin bilinmesi önemlidir.Bu çalışmada da lökosit hücrelerinden elde edilen kromozomların sayı ve yapıları incelenmiş; analiz sonucu Oncorhynchus mykiss'in metafaz incelemeleri ile 2n=58 kromozoma sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rainbow trout production facility (Oncorhynchus mykiss) stunned to by the tail of the received leukocyte culture of blood samples (fish killed without a method to obtain chromosome taking blood) found chromosome through fish samples were taken from the Aquaculture Application and Research Center for Freshwater Fish at Atatürk University. After the addition of colchicine in the blood samples was observed that better results about 4 hours of standby time. However, when the same application period is set to 45 minutes hypotonic obtained better results. Be successful in trout farming; are based on the quality breeding and breeding knowledge of chromosome number and types of breeding accordingly are also important. This study examined the number and structure of chromosomes derived from leukocyte cells; Oncorhynchus mykiss with the analysis of the metaphase studies were determined to have 2n=58 chromosomes.