Süperkapasitörler için karbon aerojel, karbon kserojel ve polipirol kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of carbon aerogel, carbon xerogel and their polypyrrole composites for supercapacitors
- Tez No: 415299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAYRAKÇEKEN YURTCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Enerji depolamada kullanılan kapasitörlerde elektrotlar kutuplanarak elektriksel yükü elektrik alanı içerisinde depolamaktadırlar. Süperkapasitörler ise yüksek enerji yoğunluğuna sahip elektrokimyasal kapasitörlerdir. Bu çalışmada süperkapasitörler için farklı yüzey alanları ve por çaplarına sahip karbon aerojeller, karbon kserojeller ve bu malzemelerin polipirol ile olan kompozitleri oksidatif polimerizasyon ile sentezlenmiştir. Hazırlanan malzemelerin fizikokimyasal ve elektrokimyasal karakterizasyonu yapılarak en iyi kapasitif özelliğe sahip malzemeye ulaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen malzemeler azot adsorpsiyon/desorpsiyon izotermleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR), X-ray kırınımı (XRD) ve termal gravimetrik analiz (TGA) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Çevrimsel voltametri (CV) yöntemi kullanılarak da malzemelerin spesifik kapasitansları hem taze elektrot için hem de 1000 çevrim ile yaşlandırılmış elektrot için belirlenmiştir. Malzemelerin aerojel, kserojel veya polipirol ile kompozit olmasına bağlı olarak spesifik kapasitans değerlerinin oldukça fazla değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical charge is stored in the electrical field via poled electrodes of the capacitors that are used to store energy. The supercapacitors are the electrochemical capacitors with high energy density. In this study, carbon aerogels, carbon xerogels and their polypyrrole composites via oxidative polymerization which have different surface areas and pore diameters were synthesized for supercapacitors. Physicacehmical and electrochemical characterization of the materials were made in order ro reach the best feature capacitive material. The resulting materials were characterized by nitrogen adsorption/desorption isotherms, scanning electron microscope (SEM), Fourier Transform Infrared Spectrocope (FTIR), X-ray diffraction (XRD) and thermal gravimetric analysis (TGA) methods. Specific capacitances of the nanocomposites were determined by using cyclic voltammetry (CV) method for both fresh electrode and the aged electrode after 1000 cycles. It was observed that the specific capacitances of the materials were significantly changed depending on the materials being aerogel, xerogel or their polypyrrole composites.