Ham perlit agrega ile üretilen hafif betonun asitlere karşı dayanıklığı (H2SO4 , HNO3)
The effect of acid in lightweight concrete (H2SO4, HNO3)
- Tez No: 380504
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada sülfürik asit (H2SO4) ve nitrik asitin (HNO3) hafif betonun bazı özelliklerine etkisinin araştırılması amaçlannmiştir. Normal agrega yerine %100 perlit agregası kullanılarak 10x20 cm boyutlarında silindirik beton numuneleri üretilmiştir. Karışımlarda, çimento ağırlığına göre %5 ile %10 silis dumanı (SD), %10 ile %20 uçucu kül (UK) ilaveli ve mineral katkısız olmak üzere 5 tipte numuneler üretilmiştir. Gerekli kür süresini tamamlayan beton numuneler, H2SO4 ve HNO3'lü ortamlarda 3 ay bekletilmiştir. Bu asitlerin hafif beton üzerinde etkilerini incelemek için, basınç dayanımı (BD), ultra ses (US), birim hacim ağırlığı (BHA) ve su emme (SE) deneyleri üçer adet beton numuneler üzerinde yapılmıştır ve sonuçların ortalaması kayıt altına alınmıştır, Su emme, basınç dayanımı, birim hacim ağırlığı ve ultra ses deneyleri sırasıyla 28, 56, 90 ve 120 gün içinde yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, asit çözeltilerinin mineral katkılı numuneleri üzerinde etkisi, normal numunelere göre daha az olduğu belirlenmiştir. H2SO4 çözeltisindeki mineral katkısız numuneleri daha çok su emebildiğinden dolayı zamanla daha çok çözeltinin beton içine nüfuz etmesine neden olmuştur. Elde edilen sonuçlara göre 90 gün içinde %5 sülfürik asit çözeltisinde, sırayla en fazla etkilenen mineral katkısız numuneler ve en az etkilenen %10 silis dumanlı numuneler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the effect of sulfuric acid and nitric acid in lightweight concrete. In this thesis, the samples with perlit made in cylindrical molds of 10 by 20 cm produced. The concrete specimens were produced PKÇ/B 42.5R cement. The cement dosages was 400 kg/m3. Five different types of concrete have been produced. The cement replacement of fly ash are 10 and 20% weight of cement and the cement replacement of micro cilica fume are 5 and 10% weight of cement and in order to compare some specimens were produced without any mineral admixtures .To regulate workability of the concrete superplasticed was added all mixtures by 1,5% weight of cement. The obtained species in 5% sulfuric acid and 5% nitric acid solutions were placed in 28, 56, 90 days. To study the effects of the acids on light weight concrete on the base of civil engineering standards, testing the unit weight, pressure resistence, ultra sound and water absorption accomplished on three species of the concrete and the results have been recorded. Of the results gained in 90 days, in sulfuric acid and nitric acid solutions, the species without any mineral admixtures have got more effects, comparing to micro cilica fume and fly ash species. The high durability was found by adding 10% silica fume. This was fallowed by adding 20% fly ash, adding 5% silica fume, adding 10% fly ash and without any mineral admixtures .