Fosfat bağlı diş kalıbı alma malzemelerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of phosphate-bonded dental mould investment materials
- Tez No: 380532
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Kimya Mühendisliği, Dentistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Metal seramik restorasyonların kullanımındaki olağanüstü artış, alçı bağlı revetmanlarla kullanılamayan yüksek erime ısılı alaşımların kullanımını gerekli kılmıştır. Bununla beraber temel metal alaşımların kullanımlarının artması da fosfat bağlı revetmanların kullanımını gerektirmektedir. Bu çalışmamızda; fosfat bağlı diş kalıbı alma malzemelerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Mum örneğin, metal yapıya dönüştürülmesi için kullanılan, özelliğine göre yüksek ısıya dayanıklı, çalışma modeli ve kalıp hazırlığında kullanılan bu maddeye revetman denir. Fosfat bağlı revetmanlar; magnezyum oksit (MgO), amonyum fosfat (NH4H2PO4) ve inorganik dolgu (genellikle farklı tane boyutlarındaki SiO2) materyallerinin bileşimlerinden elde edilmiştir. Bu tez; laboratuvarda farklı formülasyonlarla hazırlanan revetman karışımlarının döküm sonrası yapılarının elde edilerek mekanik özelliklerinin değişiminin incelenmesini amaç edinmiştir. Bu bağlamda uygulanan mekanik analizler üç nokta kırma ve basma testleridir. Fosfat bağlı revetmanların kalıplanması sonrası fakat ısıl işlem öncesi yapılarının reolojik özellikleri hakkında literatürde bir yayına rastlanmamıştır. Oysa ısıl işlem sonrası içine döküm yapılacak bu malzemenin özellikleri; döküm öncesi formülasyon ve reolojik özelliklerine bağlıdır. Bu çalışma ile, ilgili literatürde fosfat bağlı revetmanların kalıplanması sonrası mekanik özellikleri hakkında bilgi sağlanmış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Remarkable increase of the use of metal-ceramic restorations makes essential the use of alloys having high melting temperatures which are actually not used with the formulations of plaster investment materials. Also, the increse of the use base metal alloys necessitates the use of phosphate-bonded investment materials. In this study, the mechanical properties of the phosphate-bonded dental moulding investment materials are studied. The material used to convert the mould taken by means of waxes into real metal structure which is also high temperature resistant is called revetment (investment material). The phosphate-bonded investment materials are obtained from the combination of magnesium oxide, ammonium phosphate and inorganic filler materials. In this study, investment materials were prepared with various formulations and resulting materials were analysed by means of mechanical tests namely three points flexural and compression tests. There has not been found any paper on the rheological properties of phosphate-bonded investment materials before heat treatment. On the other hand, physical and chemical properties of this material where a casting will be applied in depends very much on the formulation and rheological properties of the material before heat treatment. With this work, information on the mechanical properties of phosphate bonded investment materials before heat treatment will have been provided.