Makina tasarımında gerilme yığılması etkisinin sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Investigation of stress concentration effect in mechanical design with finite element method
  1. Tez No: 380551
  2. Yazar: MUHAMMET HALİT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CÜNEYT FETVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, makine elemanlarında gerilme yığılması faktörü incelenmiştir. Öncelikle gerilme yığılmasına neden olan etkilerden bahsedilmiştir. Eksenel çekme gerilmesi altında eliptik delikli, delikli, U-çentik ve kademeli geçişli bir plakada meydana gelen maksimum gerilmeler ve gerilme yığılması faktörleri incelenmiştir. Teorik olarak tablolarda verilen denklemlerden ve sayısal olarak ANSYS sonlu elemanlar paket programı kullanılarak gerilme yığılması faktörü hesaplanmıştır. Son olarak gerilme yığılmalarını azaltıcı bazı metotlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stress concentration factor in machine components was studied. First of all the causes for the stress concentration were mentioned. Max. stresses and stress concentration factors for a flat tension bar with eliptic hole, hole, U-shaped notches and shoulder fillets were examined.The stress concentration factor was calculated, using theoretically equations in the charts and numerically ANSYS software with finite element method. Finally, some stress concentration reduction methods were mentioned.