Bazalt numunelerde eabf ve EBF parametrelerinin yeni bir metot ile tayini
Identify of eabf and EBF parameters of basalt samples with new methods
  1. Tez No: 380561
  2. Yazar: YAŞAR KARABUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LİDYA SUSAM, PROF. DR. ORHAN İÇELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji soğurma buildup faktörü (EABF) ve maruz kalma buildup faktörü (EBF) gibi bazı foton soğurma parametrelerini, Van şehrinin farklı bölgelerinden toplanmış üç farklı bazalt örneği için inceledik. Bazalt örneklerinin radyasyon zırhlama özellikleri EABF ve EBF parametre değerleriyle güçlü bir korelasyon gösterdi. EABF ve EBF parametrelerinin bazalt örneklerinin radyasyon zırhlama özellikleri ile ilişkisi bulundu. ZXCOM adında yeni bir metot ve algoritma kullanıldı. Bulunan etkin atom numaraları için ANSI/ANS 6.4.3 standart verileri kullanılarak EABF ve EBF değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some photon absorption parameters such as the energy absorption buildup factor (EABF) and exposure buildup factor (EBF) have been investigated for three different basalt samples which were collected from different parts of Van city. Radiation shielding properties of the basalt samples indicated a strong correlation between EABF and EBF parameter values of basalt samples. It was found that EABF and EBF parameters are related to radiation shielding properties of basalt samples. A new method and algorithm called ZXCOM is used. EABF and EBF values were calculated for derived effective atomic number by using ANSI/ANS 6.4.3 standart data.