Thiramın domates (Lycopersicon esculentum Miller) bitkisi üzerine fizyolojik etkileri
The physiological effects of thiram on tomato (Lycopersicon esculentum Miller) plants
  1. Tez No: 380560
  2. Yazar: ILGIN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ditiyokarbarmat pestisit grubundan olan thiramın (fungusit) domates'te (Lycopersicon esculentum Miller) kök uzaması, mitotik indeks, kromozom bozuklukları, antioksidan enzim (CAT, POX, SOD, APX) aktiviteleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma thiramın ticari dozu (%80 saflıkta) ve bunun katları olan üç farklı konsantrasyonu (80µM, 160µM, 240µM) kullanılmıştır. Uzunlukları 1-1,5 cm'e ulaşan domates kök uçlarından yaklaşık 0,5 cm kesilerek glasiyal asetik asit ve etil alkolde (1:3 v/v) 24 saat fikse edilmiştir. Kökler %70'lik etil alkole alınarak +40C 'de saklanmıştır. Sonuç olarak, fikse edilen kökler ezme preparat yapılarak mitotik aktivite incelenmiş ve ayrıca fungusit uygulaması yapılmış köklerde morfolojik değişikliklerin meydana geldiği saptanmıştır. Domates köklerine uygulanan fungusit dozu arttıkça mitotik indeks oranında azalma ve çeşitli kromozomal bozukluklar gözlemlenmiştir. Araştırmalarımızın sonucunda mitotik indeks ile kök uzunluğu arasında pozitif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Antioksidan enzimlerde ise uygulama dozu ile doğru orantılı olarak strese bağlı değişimler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effects of thiram (fungicide), which is from Ditiyocarbarmat pesticide group, on tomato (Lycopersicon esculentum Miller) root elongation, mitotic index, chromosome disorders and antioxidant enzyme (CAT, POX, SOD, APX) activities were investigated. In this study commercial doze (80% purity) and 3 proportional concentrations (80µM, 160µM, 240µM) of Thiram were used. Specimen, which were cut 0.5cm from tips of 1-1.5cm tomato roots, were left in glacial acetic acid and ethyl alcohol (1: 3 v/v) and fixed for 24 hours. Roots were placed into 70% ethyl alcohol and stored at +40C. As a result, fixed roots were squashed and mitotic activity was investigated on them. In addition, morphologic variations were observed on the roots, where fungicides were applied. When the applied fungicide quantity has increased, reduction on mitotic index ratio and different types of chromosomal disorders were observed. A positive correlation between mitotic index and root length was determined. Variations as a result of stress on antioxidant enzymes were observed directly proportional to applied doze.