Sinop yarımadası'ndaki cystoseıra fasiyesi ile birliktelik oluşturan polychaeta (Annelıda) türlerinin ekolojik özellikleri
Ecological features of polychaeta (Annelida) species associated with cystoseira facies in the Sinop peninsula
  1. Tez No: 380568
  2. Yazar: SEVGİ KUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEY KURT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Karadeniz'in Sinop Yarımadası kıyılarındaki Cystoseira fasiyesi (C. barbata ve C. crinita) ile birlikte yaşayan Polychaeta faunasının mevsimsel değişimlerini tespit etmek amacıyla, Ekim 2013-Temmuz 2014 döneminde seçilen 9 istasyonda tüplü dalış yöntemiyle örneklemeler yapılmıştır. Örneklerin kalitatif ve kantitatif analizleri sonucu 17 familyaya ait 37 poliket türü ve bunlara ait toplam 11378 birey saptanmıştır. Tespit edilen türlerden Capitella teleta Blake, Grassle, Eckelbarger, 2009 ve Sabellaria alcocki Gravier, 1906 Karadeniz faunası için, Pterocirrus macroceros (Grube, 1860) ve Polydora cornuta Bosc, 1802 ise Türkiye'nin Karadeniz faunası için yeni kayıtlardır. En yüksek baskınlık ve frekans indeks değerine sahip türler Salvatoria clavata (Claparède, 1863), Platynereis dumerilii (Audouin & Milne Edwards, 1834) ve Polyophthalmus pictus (Dujardin, 1839) olmuştur. En fazla tür sayısına (26 tür) Ekim 2013 döneminde rastlanırken, en fazla ortalama birey sayısı (27441,7 birey/m2) Mayıs 2014 döneminde tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde ölçülen tuzluluk değerlerinin ‰18,14 (Ekim 2013)-‰18,52 (Ocak 2014), sıcaklığın 9,7 ˚C (Ocak 2014)-23,47˚C (Temmuz 2014), çözünmüş oksijenin 7,35 mg/L (Temmuz 2014)-10,47 mg/L (Ocak 2014), pH değerinin 6,52 (Ocak 2014)-7,06 (Temmuz 2014) arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine seasonal trends of Polychaeta fauna associated with Cystoseira (C. barbata and C. crinita) facies along the Sinop Peninsula (Black Sea), a total of 9 stations were selected and sampled with scuba diving between October 2013 and July 2014, seasonally. The results of qualitative and quantitative analysis of samples, 37 species and 11378 individuals belong to 17 families were identified. Capitella teleta Blake, Grassle, Eckelbarger, 2009 and Sabellaria alcocki Gravier, 1906 are new records for the Black Sea fauana, Pterocirrus macroceros (Grube, 1860) and Polydora cornuta Bosc, 1802 are new to the Turkish Black Sea fauna. The most dominant and frequent species were Salvotoria clavata (Claparéde, 1863), Platynereis dumerillii (Audouin & Milne Edwards, 1833) and Polyopthamus pictus (Dujardin, 1839). The maximum number of species (26 species) was observed in October 2013, the highest mean number of individuals (27441.7 individuals/m2) was counted in May 2014. Salinity values were measured between ‰18.14 (October 2013)-‰18.52 (January 2014); the temperature values 9.7˚C (January 2014)-23.47˚C (July 2014); dissolved oxygen values 7.35mg/L (July 2014)-10.47 mg/L (January 2014) and pH values 6.52 (January 2014)-7.06 (July 2014) in the study area.