Holografik deformasyon ölçüm yöntemleriyle nüve malzemelerin performansının araştırılması
Investigating performance of core materials by using holographic deformation measurement methods
  1. Tez No: 380590
  2. Yazar: UFUK ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Holografik deformasyon ölçüm yöntemleri kullanılarak nüve malzemelerin performansının araştırılmasının amaçlandığı bu çalışmada dijital holografinin iki farklı uygulaması kullanılmıştır. Manyetik alana maruz bırakılan nüve malzemelerde meydana gelen güç kayıpları, nüve malzemenin kalınlığına ve hacmine bağlı olarak değişen bir yapıdadır. Yapılan çalışmada manyetik alanın etkisiyle deformasyona bağlı olarak nüve malzemelerin yapmış oldukları iş miktarları hesaplanmıştır. Nüve örneğinin yapmış olduğu iş miktarının bilinmesi hangi malzemenin daha iyi bir nüve malzeme karakteristiği göstereceğinin tespit edilmesi açısından önemlidir. Yapılan çalışmada iki farklı teknik kullanılmıştır. Dijital holografik interferometri yöntemi ile deformasyon işlemi uygulanmadan nüve örneğinin holografik görüntüsü kaydedilmiştir. Daha sonra örneğe manyetik alan uygulanmış ve örneğin manyetik alan etkisi altındaki yeni holografik görüntüsü kaydedilmiştir. Her iki holografik görüntü arasındaki faz farkı tespit edilmiştir. Elde edilen faz farkı kullanılarak ve çeşitli algoritmalar geliştirilerek statik manyetik alanın nüve örneğine yaptırmış olduğu iş miktarı tespit edilmiştir. Faz kaydırmalı dijital holografik interferometri tekniği ile cisme deformasyon işlemi uygulanmadan nüve örneğinin 4 farklı holografik görüntüsü kaydedilmiştir. Daha sonra örneğe manyetik alan uygulanmış ve nüve örneğinin manyetik alan etkisi altındaki 4 farklı hologramı kaydedilmiştir. Örneğin her iki durumu arasındaki faz farkı tespit edilmiştir. Elde edilen faz farkı kullanılarak ve çeşitli algoritmalar geliştirilerek statik manyetik alanın nüve örneğine yaptırmış olduğu iş miktarı tespit edilmiştir. Daha sonra statik manyetik alan şiddetinin değeri değiştirilmiştir ve daha önce uygulanan işlemler yeni durum için tekrar uygulanmıştır. İki farklı yöntemle elde edilen sonuçlar her iki durum için birbirleriyle karşılaştırılmış ve bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigating performance of core materials is intended by using holographic deformation measurement methods in this study, two different applications of digital holography are used. Power losses occur in the core materials which are exposed to effect of magnetic field, is a changing structure depends on thickness and volume of core materials. In this study, amount of work due to deformation is done by core materials under effect of magnetic field, is computed. Knowing the amount of work done by core camples is important for detection of which sample has better core material characteristic. Two different techniques are used in this study. The holographic image of core sample which isn't applied deformation process is recorded by digital holographic interferometry method. Then, magnetic field applied to sample and new holographic image of sample under effect of magnetic field is recorded. It is identified phase difference between both holographic images. The amount of work done by core sample due to effect of magnetic field is computed by using phase difference which is obtained and improving different algorithms. The 4 different holographic images of core sample which isn't applied deformation process are recorded by phase shifting digital holographic interferometry method. Then, magnetic field applied to sample and new 4 holographic images of sample under effect of magnetic field are recorded. It is identified phase difference between both situation of sample. The amount of work done by core sample due to effect of magnetic field is computed by using phase difference which is obtained and improving different algorithms. After that the value of static magnetic field intesity is changed and previously procedures is applied again for this new condition. The results obtained both different methods are compared each other and proposed in this study.