Sigara içen kadınlarda serum folikül stimülan hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), estradiol (E2) ve progesteron (P) düzeylerinin araştırılması
Investigation of follicle stimulating hormone (FSH) luteinizing hormone (LH), estradiol (E2), progesterone (P) levels in women smoking cigarettes
  1. Tez No: 38061
  2. Yazar: SEVİM ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
46 VI. ÖZET Çalışmamızda sigara içmenin menstrüasyon siklusu düzenli kadınların foliküler fazında serum folikül stimülan hormon (FSH), luteini- zan hormon (LH), estradiol (E2) ve progesteron (P) düzeylerine yaptığı etki araştırıldı. Araştırmada en az üç veya daha fazla yıl sigara içme alışkanlığı olan 20-35 yaşlar arasında, spontan menstrüasyonlu 20 kadın deney grubu olarak ve aynı özelliklerde sigara içmeyen 15 kadında kontrol grubu olarak alındı. Her iki gruptanda foliküler fazın 7-8-9. günlerinde (preo- vulasyon fazı) 9.^-11.^ saatleri arasında alınan kan örneklerinde radio immunoassay (RIA) yöntemiyle serum FSH, LH, E2 ve P düzeyleri ölçüldü. Deney grubu ile kontrol grubundan elde edilen bulgular karşılaştırıldığında, her iki grubun serum FSH, LH ve E2 değerlerinde anlamlı bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
47 VII. SUMMARY Investigation Of Follicle Stimulating Hormone (FSH), Luteinizing Hormone (LH), Estradiol (E2), Progesterone (P) Levels In Women Smoking Cigarettes. In this research work, te effect of smoking in the FSH, LH, E2, and P levels at the follicular phase of women having regular menstrual cycle has been investigeted. During this investigation, the experimental group consisted of twenty 20 to 35 years old women having spontaneous menstruation and a history of smoking for at least 3 or more years and 15 women who were non-mokers but had identical charecteristics served as the control group. Blood samples from both groups were obtained at 9 - - 11 - hrs on days 7.8 and 9 (preovulatory phase) of te follicular phase and the FSH, LH, E2 and P serum levels measured by radioimmunoassay method (RIA). When the findings obtained from the experimental and control groups were compared no significant difference between the FSH, LH and E2 serum levels was observed.