Yüzme sporu yapan çocuklarda kardio-respiratuar özelliklerinin performansa etkisinin kontrol grubu ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 38062
  2. Yazar: GÜL BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada 8-13 yaşları arasında 40 yüzme sporu yapan ve 40 antrenmansız çocukta kardiorespiratuar özelliklerin performansa etkisi araştırıldı. Yüzme sporu yapan tüm çocuklar (20 kız, 20 erkek) bu çalışmadan önce en az 2 yıldır yarışmacı olarak yüzme sporu ile uğraşmaktaydı. Kontrol grubu, antrenmansız (20 kız, 20 erkek) daha önce herhangi bir spora devam etmeyen ve aynı yaş grubundaki çocuklar oluşturdu. ilk olarak, ısınma periyodu için çocuklar 2 dk, 4km/saat hızda ve %0'lık eğimde koşu bandı üzerinde (Jaeger) yürütüldü. Daha sonra, hız 6km/saat'e artırıldı ve eğim %5'e yükseltildi, iş yükü kişi yorulana kadar her 3 dakikada bir 2km/saat arttırıldı. Dinlenme ve maksimal egzersiz fazlarında her iki grup ve cinsler arasında kardio-respiratuar özellikler iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY In this study, the effect of cardio-respiratory characteristics to performans was investigated in 40 trained swimmers and 40 untrained children aged 8 to 13 years. All trained swimmers (20 girls, 20 boys) had engaged in competitive swimming for at least 2 years, before this study. The untrained children as the control group (20 girls, 20 boys) were at the same range and they didn't participate in any sport activities before. First, for the warm-up period children had to walk on a treadmill (Jaeger) with 4km/h speed and 0% inclination for 2 minutes. Afterwards, the speed was increased to 6km/h and the inclination was upgraded to 5%. The work rate was increased in increments of 2 km/h for every 3 minutes interval until each subject reached exhaustion. Cardio-respiratory characteristics of both grups and two sexes at rest and during maximal execise phases were analyzed with Student t test.