Giresun sahillerindeki bazı derelerin denize deşarj olduğu noktalardaki su ve sedimentte ağır metal kirliliğinin belirlenmesi
Points in some rivers in the province of Giresun to the sea water and sediment samples, which involved determination of heavy metal pollution
- Tez No: 380622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Şubat 2012 ile Şubat 2013 tarihleri arasında mevsimsel olarak yürütülen bu çalışmada, Giresun merkezinden geçerek Karadeniz'e dökülen beş derenin (Aksu, Baltama, Boğacık, Camiyalısı, Büyük Güre) su ve sedimentindeki ağır metal birikiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen istasyonlardan toplanan örneklerin ağır metal analizi ICP- MS cihazı ile yapılmıştır. Sudaki ağır metal konsantrasyonları; Cd:1,0656, Mn:0,2996, Fe:0,6434, Cu:0,2917, Zn:0,4432, Ni:0,0356, Pb:3,9940, Cr:0,0344 ve Co:0,0139 mg/L olarak bulunmuş, sedimentte ise; Cd:14,3834, Pb:63,8915, Mn:443,844, Fe:30099,88, Cu: 148,9627, Zn:497,1485, Ni:100,9963, Cr:170,4174, Co:137,3307 mg/kg kuru ağırlık olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was performed seasonally between February 2012 and February 2013 aimed to investigate accumulation of heavy metals (Co, As, Cd, Mn, Fe, Cu, Zn, Ni, Pb, Cr) in water and sediment of the five streams(Aksu, Baltama, Boğacık, Camiyalısı, Büyük Güre), which are entering the Black Sea flowing through central Giresun. The heavy metal analysis of the samples collected from the determined stations were carried out using ICP-MS . Heavy metal concentrations in water were found as Cd:1,0656, Mn:0,2996, Fe:0,6434, Cu:0,2917, Zn:0,4432, Ni: 0,0356, Pb:3,9940, Cr:0,0344 ve Co:0,0139 mg/L and in sediment as Cd: 14,3834, Pb: 63,8915, Mn: 443,844, Fe: 30099,88, Cu: 148,9627, Zn: 497,1485, Ni: 100,9963, Cr: 170,4174, Co: 137,3307 mg/kg respectively.