Viyana'da yaşayan Türklerde doğum, evlenme ve ölüm adetleri
The birth, marriage and death customs of Turkish people living in Vienna
  1. Tez No: 380668
  2. Yazar: ZÜBEYİR KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ BORA HANÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Viyana'ya göç eden Türklerin göç süreci içerisinde yaşadıkları sosyal ve kültürel sorunlar ve bu sorunların yaşamlarına etkisi incelenmiştir. Bunun yanı sıra doğum, evlenme ve ölüm adetlerindeki inançların, kültürel birikimlerin ve uygulamaları Viyana'daki yaşamlarına ne derecede aktarıp, devam ettirdikleri; Türk kültürel öğelerinden ne kadarını koruyabildikleri araştırılmıştır. Beş Bölüm'den oluşan çalışmanın,“Giriş”bölümünde Avusturya ve Viyana'nın fiziki-coğrafi konumu, tarihi hakkında bilgilere yer verilmiştir.“Birinci Bölüm”göçün süreci ve etkisine yer verilmiş, göçün nüfusa, ekonomik yapıya ve eğitime etkisi incelenmiştir.“İkinci Bölüm”sosyal normlar ve geçiş dönemi hakkında genel bilgiler verilmektedir.“Üçüncü Bölüm”doğum adetleri,“Dördüncü Bölüm”evlenme adetleri ve“Beşinci Bölüm”ölüm adetleri şeklinde incelenmiştir. Böylece Viyana'da yaşayan Türklerde doğum, evlenme ve ölüm adetleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, Avusturya'nın göç eden kişilere uyguladığı uyum sağlama (entagrasyon) politikasının Türk göçmenlerin kültürel birikimlerindeki değişimleri incelenmiştir. Sonuç olarak Avusturya hükümetinin uygulamış olduğu uyum sağlama politikasının başarıyla ilerlediği görülmüştür. Çalışma sürecinde Avusturya'da yer alan kütüphanelerde çalışma konusuna yararlı olabilecek kaynaklar/kitaplar araştırılmıştır. Öte yandan Avusturya İstatistik Dairesine gidilmiş ve Türk Konsolosluğu ile görüşülmüştür. Yeterli donanım ve veriye ulaşıldığında anket ve derleme yöntemiyle göç eden Türklerin, kültürlerinin coğrafi ve toplumsal yaşam içerisindeki değişimleri üzerinde durulmuştur. Göçmen Türklerin kültürel değişimleri, eski Türk gelenekleriyle mukayese edilmiştir. Araştırma sonucunda göç eden Türklerin uyum sağlama politikaları karşısında özellikle yaş aralığı 15-30 olan ve üçüncü kuşağı oluşturan grubun kültürel değerlerini neredeyse yitirdikleri gözlemlenmiştir. Viyana'da yaşayan biri, Türkiye'de yaşayan biriyle evlendiğinde çiftlerin karşılaştıkları olumsuz sonuçlardan biri de farklı kültürlerde büyüyen kişilerin evlendiklerinde de yaşadıkları kültürel çatışmalardır. Bu durumun önüne geçebilmek için Türkiye'den Avusturya'ya, alanında uzman olarak yetişmiş Türkolog, Sosyolog ve Psikologlara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the social and cultural problems that Turks emigrating to Turkey experienced in the emigration process and the effect of these problems on their lives were examined. In addition, to what extent they reflected and continued their beliefs about birth, marriage and death customs, cultural background and practices on their lives in Vienna; how much of Turkish cultural elements they maintained were researched. This study consists of five parts. In the introduction, the information about the physical-geographical position and the history of Austria and Vienna were included. In the first part, the emigration process and effect of it were included; the effect of the emigration on the population, the economic structure and education were examined. In the second part, social norms and provides general information about the transition period. In the third part, the birth, In the four part, marriage and In the five part, death customs has been divided. So that the birth, marriage and death customs of Turks living in Vienna were examined. As a result of this study, how the integration policy that Austria had implemented to the people emigrating had changed the cultural background of Tturkish emigrants was examined. Consequently, it was shown that the integration policy Austrian government had implemented had made successful progress. In the study process, the resources/ books which would be beneficial for the study in the libraries in Austria were researched. On the other hand, the Austrian Statistics Office was visited and there was talk with the Turkish Consulate. When sufficient equipment and data had been reached, it was put emphasis on the changes of the cultures of Turks, who had emigrated, in the geographical and communal living with the survey and compilation method. The cultural changes of the emigrant Turks were compared to the old Turkish customs. In consequence of the study, it was observed that Turks emigrating, in particular the group whose age ranges from 15 to 30 and who consists of the third generation, had nearly lost their cultural values against the integration policies. One of the negative results couples encounter when a person living in Vienna marries with a person living in Turkey is the cultural conflicts they experience also when people that grow up in the different cultures marry. To prevent this situation, it has been thought that there is a need for Turcologists, Sociologists and Psychologists from Turkey to Austria that are specialist in their fields.