Kompozit dolgularla birlikte uygulanan cam iyonomer simanlarda mikrosızıntının incelenmesi
Evaluation of microleakage patterns in glass ionomer cements restored with composite resin
  1. Tez No: 38068
  2. Yazar: PERİHAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
64 ÖZET Bu çalışmanın amacı; farklı tekniklerle uygulanan cam iyonomer siman kompozitrezin restorasyonlarda cam iyonomer siman ile rezin ve cam iyonomer siman ile dentin arasındaki sızıntıyı incelemektir. Periodontal ve ortodontik sebeplerle çekilmiş çürüksüz 75 adet molar dişler üzerinde konvansiyonel Class II restorasyonlar hazırlandı. Tüm kavite kenarlan minede olacak şekilde hazırlanarak yalnızca okluzaldeki mine bizotaj uygulandı. Dişler rastgele 5 gruba ayrıldı Bütün örneklerde ışıkla sertleşen cam iyonomer siman kaide altındaki dentin yüzeylerine dentin primer uygulandı ve her grup aşağıdaki gibi restore edildi: 1. Gruptaki örneklerde dentin yüzeyine ışıkla sertleşen cam iyonomer siman kaide uygulandı ve poliakrilik asit ile muamele edildi. Daha sonra mineye fosforik asit, açıkta kalan dentin yüzeylerine dentin primer, mine, dentin ve cam iyonomer siman yüzeyine adheziv uygulanarak üretici firma tavsiyelerine göre kompozit restorasyonlar tamamlandı. 2. Gruba ait örneklerde ışıkla sertleşen cam iyonomer siman kaide yerleştirilmeden önce dentin yüzeylerine bonding ajan uygulandı. Yerleştirilen cam iyonomer siman yüzeyi asit ile muamele edildi. Kompozitrezin restorasyonlar 1. Gruptaki gibi bitirildi. 3. Gruba ait örneklerde yerleştirilen cam iyonomer siman yüzeyi düşük viskoziteli, doldurucu içermeyen bir separator ajan ile örtüldü.65 Mine asitle muamele edildi, açıkta kalan dentin yüzeylerine primer uygulandı. Adheziv ise sadece mine ve dentine uygulanarak kompozit restorasyonlar tamamlandı. 4. Gruba ait örneklerde ışıkla sertleşen cam iyonomer siman kaide yerleştirilmeden önce dentin yüzeylerine bonding ajan uygulandı. Yerleştirilen cam iyonomer siman yüzeyi düşük viskoziteli, doldurucu içermeyen bir separator ajan ile örtüldü ve restorasyonlar 3. Grubtaki gibi tamamlandı. 5. Gruba ait örneklerde dentin yüzeyleri ışıkla sertleşen cam iyonomer siman ile kaplandıktan sonra mineye asit etching, açıkta kalan dentin yüzeylerine dentin primer uygulandı. Mine, açıkta kalan dentin ve cam iyonomer siman yüzeylerine adheziv uygulanarak kompozit restorasyonlar tamamlandı. Örnekler 37°C lik distile su içerisinde 24 saat süre ile bekletildi. 4 ± 2°C ve 60 ± 2°C de 100 kez termal siklus uygulandıktan sonra dişlerin kök uçları kompozitrezin ile kapatıldı. Dişlerde restorasyonun 2 mm dışındaki kısımlar iki kat tırnak cilası ile kaplandı. Örnekler % 0,5'lik bazik fuksin solüsyonunda 24 saat süre ile bekletildi ve kesitleri alındı. Stereomikroskop altında sızıntı değerlendirilmesi için örnekler incelendi ve fotoğrafları elde edildi. Sonuçlar KHI-KARE testi kullanılarak is tatistiksel olarak değerlendirildi.66 Araştırmamızda kullanılan tekniklerin hiçbiri mikrosızıntıyı tamamen elimine edememiştir. Özellikle 5. Gruba ait örneklerde diğer dört gruptan daha fazla miktarda mikrosızıntı gözlendi. Sonuçlar, cam iyonomer siman-dentin yüzeyindeki sızıntıyı azaltmada ilk dört grubun etkili olduğunu ortaya koydu. Cam iyonomer siman-kompozit yüzeyindeki en az mikrosızıntı ise 3., 4. ve 5. gruplarda gözlendi.
Özet (Çeviri)
67 EVALUATION OF MICROLEAKAGE PATTERNS IN GLASS IONOMER CEMENTS RESTORED WITH COMPOSITE RESIN The purpose of this study was to investigate the leakage patterns at glass ionomer cement-resin and glass ionomer cement-dentin interface in glass ionomer cement-composite resin restorations applied by different techniques. Conventional Class II restorations were cut in 75 sound molar teeth extracted for periodontal and orthodontic reasons. All cavity margins were prepared at enamel and only occlusal enamel was bevelled. The teeth were randomly divided in to five groups. The dentin surfaces under the light-cured glass ionomer cement liner were conditioned with dentin conditioner (Tenure) in all specimens and each group was restored as follows: For Group 1 specimens light-cured glass ionomer cement (Zionomer) was applied to dentin and etched with polyacrylic acid. After conditioning the enamel (Scotchbond Etching Gel), primer (Scothbond Dentin Primer) was a applied to uncovered dentin surfaces. Adhesive (Scotchbond 2 LCAdhesive) was applied to enamel, dentin, glass ionomer surface and the composite (P-50) restorations were completed accoding to the manufacturers instructions. For Group 2 specimens bonding agent (Tenure) was applied to the dentin surfaces before the light-cured glass ionomer cement liner. The set glass ionomer cement was acid etched. The composite resin restorations were completed as in Group 1.68 For Group 3. specimens the set glass ionomer cement was coated with an unfilled resin (Visar Seal). The enamel was etched and primer was applied to uncovered dentin surfaces. Adhesive was to enamel and dentin and the composite restorations were completed. For Group 4 specimens bonding agent was applied to the dentin surfaces before the light - cured glass ironomer cement liner. The set glass ionomer cement surfaces were coated with unfilled resin and the restorations were completed as in Group 3. For Group 5 specimens the dentin surfaces were coated with light - cured glass ionomer cement and after conditioning the enamel, primer was applied to uncovered dentin surfaces. Adhesive was applied to enamel, uncovered dentin, glass ionomer surfaces and the composite restorations were completed. The specimens were stored in distilled water at 37°C for 24 hours. After thermocycling 100 x between 4±2°C and 60 ±2 °C, the apices of the teeth were covered with composite resin. The teeth were coated with double layer of nail varnish except 2 mm from the restoration. The specimens were then immersed in 0,5 % basic fuchsin solution for 24 hours and sectioned. The specimens were then evaluated for staining patterns under stereomicroscope and photograhps were taken. The results were evaluated statistically by using chi-square test.69 None of the techniques used, completely prevented microleakage in composite restorations. Group 5 specimens consistently showed more microleakage than the other four groups. Results indicated that the first four groups were effective in reducing the leakage between glass ionomer cement and dentin, on the other hand Group 3,4,5 specimens showed almost no leakage between the glass inonomer cement - resin interface.