Farklı modifikasyon ajanları ile yüzey işlemi uygulanmış selüloz nano kristal (SNK) yapıların dental kompozitlerin mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dental composites of surface treated with different modification agents on the mechanical properties of cellulose nano crystal (CNC) structures
- Tez No: 785624
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE BİNNAZ HAZAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Dentistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumumuzda neredeyse her bireyde görülmekte olan çürüklerin genel sağlığı etkilemesinin yanı sıra estetik görünüm üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Çürük sonucu oluşan kayıp diş yapısının tedavisinde altın, amalgam, polimer ve kompozit gibi birçok restoratif materyal kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda estetik görünümü kötü olmasına rağmen mekanik özellikleri ve kullanım kolaylığı nedeniyle amalgam dolgular yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde civa içeren amalgam dolguların güvenliğine dair tartışmalar ve hastalardan estetik görünüm için gelen talep doğrultusunda amalgam dolguların yerine dental kompozit malzemeler tercih edilmektedir. Dental kompozitlere olan ihtiyacın giderek artması ile kullanılan destekleyici faz yapılarının dental kompozitlerin özelliklerini geliştirmesi üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Kompozitin mekanik ve fiziksel özelliklerini geliştirmek amacıyla yaygın olarak kullanılan destekleyici faz yapısı, kolay erişilebilirliği, nispeten ucuz olması, iyi mekanik ve fiziksel özellikler sağlaması nedeniyle silikadır. Fakat bu yapıların organik matrise yeterince yüksek miktarlarda yüklenememesi ve restorasyonun uzun dönemdeki xiv mekanik stabilitesi göz önüne alındığında istenilen mekanik performansı karşılayamamasından dolayı silika yerine veya silika ile birlikte kullanılacak destekleyici faz sistemi arayışı devam ettirmektedir. Yüksek mekanik özellikleri, toksik olmaması ve biyouyumlu olması nedeniyle Selüloz nano kristalin (SNK), dental kompozitlerin mekanik özelliklerini geliştirmek için de oldukça büyük avantaja sahiptir. Mevcut tez çalışmasında silika içeren kompozit dolguların mekanik özelliklerini iyileştirmek için üstün özelliklere sahip nano kristalin selüloz dental kompozitlere ilave edilerek mekanik ve fiziksel özellikler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bununla birlikte SNK'nin sahip olduğu hidroksil yüzeyin dental kompozitin organik matrisi ile kimyasal olarak bağlanmasını sağlamak amacıyla üç farklı bağlayıcı ajan ile [(3-metakriloksi Propil Trimetoksisilan (MPS), Stearik Asit (SA) ve 3-metakriloksi Propil Trimetoksisilan (APTES)] yüzeyleri modifiye edilerek hidrofobik SNK yüzeyleri elde edilmiştir. Elde edilen SNK'leri organik matrise ilave edilerek dental kompozitler hazırlanmıştır. Dental kompozitlerin mekanik ve fiziksel özellikleri ISO 4049 ve DIN 50133 standartlarına göre değerlendirilmiştir. Hazırlanan kompozitlere uygulanan mekanik ve fiziksel testler Oneway-ANOVA ile istatiksel olarak değerlendirilmiştir. SNK ve modifiye SNK ilavesi basma ve sertlik değerleri üzerinde anlamlı bir değişim göstermemiştir. Öte yandan kompozitin eğme dayanımı ve kürleme derinliği SNK ve modifiye SNK ilavesinden önemli derecede etkilenmiştir. Kontrol grubu ile kıyaslandığında ağırlıkça %3 MPS ile modifiye edilmiş SNK içeren kompozitlerin en yüksek eğme dayanımı ve kürleme değerleri gösterdiği belirlenmiştir. MPS'nin tez çalışması kapsamında kullanılan silanlama ajanı MPS yapısında bulunan fonksiyonel grubun organik matrislerin yapısındaki fonksiyonel gruba benzer gruba benzer olması organik matris destekleyici faz arayüzeyinin bağlanmasında daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental caries, which are seen in almost every individual in our society, have negative effects on the aesthetic appearance as well as affecting the general health. Many restorative materials such as gold, amalgam, different kind of polymers and composites are used in the treatment of the lost tooth structure caused by the caries. Despite the poor aesthetic appearance, amalgam fillings were widely used in the past years due to their mechanical properties and ease of use. On the other hand, dental composite materials are become more preferable recently instead of amalgam fillings in accordance with the discussions about the safety of mercurycontaining amalgam fillings and the demand for aforementioned aesthetic concerns. Stuides about the improving the properties of the dental composites started to attract more attention as the demand on such materials increases. The widely used inorganic fillers is silica because of its easy accessibility and good mechanical and physical properties. However, the search for an inorganic filler to xvi be used instead of or in combination with silica continues, since these structures cannot be loaded into the organic matrix in high enough amounts and cannot meet the desired mechanical performance considering the long-term mechanical stability of the restoration. Nanocrystalline Cellulose (NCC), which is used as an inorganic filler in industrial composites due to its high mechanical properties; has a great advantage to improve the mechanical properties of the dental composites. In the present thesis, NCC and methacrylate-based dental composites were produced to improve the mechanical properties of silica-containing composite fillings. The hydroxyl surface of NCC limits its use in non-polar organic matrices of dental composite. Therefore, it was modified with three different agents [(3- methacryloxy Propyl Trimethoxysilane (MPS), Stearic Acid (SA) and 3- Amino Propyl Triethoxysilane (APTES)] to obtain hydrophobic surfaces. The obtained SNKs were added to the organic matrix and dental composites were prepared. Properties of dental composites were evaluated according to ISO 4049 and DIN 50133 standards. The mechanical and physical tests applied to the prepared composites were examined by analysis of variance (Oneway-ANOVA) and it was determined that there was a statistically significant difference between the flexural strength values of MPS/NCC-3 additions and the other groups. It has been seen that MPS's similar functional group led more effective interfacial bonding between the matrix and filler. It was also determined that the addition of MPSNCC improved the mechanical and physical properties of the dental composite. The functional group in the structure of the MPS silaning agent used in the thesis study was similar to the functional group in the structure of the organic matrix, showing that it was more effective in binding the organic matrix-inorganic filler phase interface.