Türk Silahlı Kuvvetleri'nde karar verme süreci
Decision-making process in Turkish Armed Forces
- Tez No: 380686
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karar verme bilinen en temel anlamı ile bir problemi çözme işidir. Karar verme süreci ise çok çeşitli tanımlarla açıklanabilen bir kavramdır. Geniş manada karar verme süreci bilinen davranış biçimlerinden akla en yatkın olanının seçilmesi, belirli bir amaca ulaşmada denenebilecek tüm yolların masaya yatırılması, akabinde bu yollardan en makulünün tespit edilmesi, muhtemel davranışların sistem içi ve sistem dışı etkenlerle birlikte geliştirilip değerlendirilmesi neticesinde sistemin kabul gören, yani sonucu etkileyen davranış biçiminin belirlenmesi sürecidir. Yöneticiler karar verme aşamasında öncelikle sorunun tanımlanması, mevcut problemin sentezlenmesi, son olarak da uygulama ve eylemin faaliyete geçirilmesi işlemini yaparlar. Bu kapsamda ele alınacak konu; karar verme sürecinin işleyişi ile orduda kullanımıdır. Karar verme, belirli bir sistematik içerisinde yönetilen ve örgütlerin en disiplinlisi olan orduda büyük sorumluluklar içeren bir faaliyettir. Bu çalışmada karar verme sürecinin etkin olarak kullanıldığı organizasyonlardan olan ordular ele alınıp, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en düşük birimden en yüksek birime kadar liderlik görevini üstlenen personelin karar verme süreci değerlendirilmiş; Orta doğu ve ülkemizi tehdit eden IŞİD terörü ile mücadelede komuta kademesinin karar modeli örnek olayla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Decision making is known as an issue of problem solving with its main meaning. Decision making process is also a description which can be explained with various statements. As a common description, decision making process means; selecting the most acceptable behaviours, trying all of the manners to achieve the goal, besides determining the most acceptable one, and choosing the most effective results that will impress the solution. Administrators, at the outset, define the problem and then evaluate subjects and finally they do the process of achieving the result. In this contest, the subject is that using the decision making process in army. Decision making in army that is managed in the most disciplined and systematical way, is an issue that needs great responsibility. Decision making process that is used efficiently in the army from the highest rank to the lowest rank will be dealed in.