Rekabetçi üstünlüğün yaratılmasında teknolojik yeniliklerin rolü
Role of the technological innovation in providing competitive advantage
  1. Tez No: 380693
  2. Yazar: GÜLŞAH CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN VATANSEVER DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilim ve teknolojinin dünya ekonomisinde artan önemi, ülkelerarası rekabete yeni yaklaşımlar getirmiştir. Özellikle rekabet alanında yoğun bilgi kullanımına ve Ar-Ge faaliyetlerine temel olmak üzere gelişen yenilik rekabeti, firmaları sürekli olarak teknolojik yenilik yapmaya sürüklemektedir. Çünkü günümüzde, rekabetin en önemli belirleyicisi haline gelen“teknoloji”, işletmelerin de kaderini belirlemektedir. Bu çalışmada, 1996-2010 döneminde İsviçre, İsveç, ABD, Almanya, Japonya, Finlandiya, Norveç, Avustralya, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İtalya, Türkiye, Meksika, Yunanistan gibi OECD ülkelerinde yapılmış olan teknolojik yeniliklerin söz konusu ülkelerin rekabet güçleri üzerindeki etkilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ilk olarak teknolojik yeniliklere ilişkin teorik çerçeve ile rekabet ve rekabetçi üstünlük üzerine literatür taraması yapılmıştır. Ardından PEST analizi ile Türkiye'nin 1996-2010 yılları arasındaki politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik verileri incelenmiş ve seçili OECD ülkeleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Son olarak, Türkiye'de rekabet gücü ve teknolojik yenilikler ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'nin çeşitli ekonomik, teknolojik ve politik faktörlerle her geçen gün daha da rekabetçi bir konuma geldiği, ancak, bu alanda halen OECD ülkelerinin gerisinde kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of the science and technology in the world economy has introduced a new approach to the cross-border competition. Since, the technology has become the most important determinant of competitiveness and determined the future of the businesses, companies are constantly directed to the technological innovation by developing the competition. In that study, it is aimed to evaluate the effects of the technological innovation on the competitiveness in OECD countries such as Switzerland, Sweden, USA, Germany, Japan, Finland, Norway, Australia, South Korea, Czech Republic, Poland, Italy, Turkey, Mexico and Greece during the period between 1996-2010. To that end, the literature rewiev was conducted on the technological innovation, competition and competitive advantages. The political, economic, social and technological data in Turkey between 1996-2010 was examined by the PEST analysis and the comparison was made with the selected OECD countries. Finally, the competitiveness and the technological innovation in Turkey are discussed. The study shows that Turkey has become more competitive by the economic, technological and political policies, however, its standarts still remain below the OECD countries.