Liderlik temelli motivasyonun incelenmesi
Analysis of motivation based on leadership
  1. Tez No: 147204
  2. Yazar: LEYLA ERÖNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
vm ÖZET Globalleşen, hızla değişen ve giderek karmaşıklaşan bir dünyada, bilinmeyen bir geleceğe hazırlanmak, farklı, yenilikçi, tutkulu ve heyecanlı bir liderliği gerekli kılmaktadır. Yaşanan teknolojik değişimler,bilgi devrimi ve can alıcı bilginin artık büyük bir bölümünün bireylerde olması, beyin gücü yönetimini zorunlu hale getirmiştir. Belirleyici, en büyük üretim aracı artık insan beynidir. Bilgi devrimini böylesine farklı ve önemli kılan şey, ölçeği ve hızıdır. World Wide Web'le birlikte her şey herkes için, her an ulaşılabilir hale gelmiştir. Bugün ve gelecekte artık üstünlüğü belirleyen doğal ve maddi kaynaklar değil,“beyin gücü”dür.O nedenle şimdi liderlik ve yönetim, her zamankinden daha önemlidir, çünkü artık zaman ve yetenek çağıdır.Bu nedenle iş dünyası ve araştırmacılar, insan sermayesi yönetiminin nasıl olması gerektiğiyle uğraşmaktadır Liderliğin artık harika insanları çekip elde tutma, yani ilgi akışını yönetme meselesi olduğunu göstermektedir.Bu harika insanlar.farklı, yaratıcı, hayal edebilen, eşsiz düşünceleri olan ve gerçek rekabet avantajları oluşturabilen bireylerdir. Geleceğin, geçmişin bir kopyası olmayacağı ve tamamen farklı olacağı artık bilinmektedir. Gelecek, gelmesi beklenen bir şey değil, aksine aktif bir şekilde ve tutkuyla yaratılmasına yardımcı olunması gereken bir süreçtir. Bu nedenle hayal gücü yeteneği ve yaratıcılığın ne denli önemli olduğu oldukça açıktır. Yetenekli insanları bir mıknatıs gibi çekmede, motive etmede izlenen yaklaşım artık teknolojiden daha önemlidir. Eski kuralların yıkılıp yerine yenilerinin konması kaçınılmaz olmuştur. Ve bu da ancak, insanlarla mümkündür. Çünkü yaratıcılığı davet etmenin yeniliklere, dolayısıyla da yenilenmeye yol açtığı kabul edilirse, bu ancak insanlarla mümkün olabilir. Çünkü sadece insanlar yaratıcı olabilir, ortaya yeni fikirler atabilir, yeni kurallar bulabilir, duyguları hissedebilir ve tüm bunlar beyin aracılığıyla yapılabilir.Bu nedenle, artık insan beyninin gücü ve dolayısıyla da çalışanların, insanın önemi olağanüstü artmıştır.Insan bu kadar önemli olunca liderlerin, ister istemez insan doğasıyla ilgilenmek, onları anlamak ve harekete geçirebilme gücüne sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir. Bilinen her şeyin sonu olabilecek bir dünyada yaşamak ve liderlik yapmak eski günlere göre çok daha zor, diğer yandan o denli daha keyifli ve heyecan vericidir. Bu bağlamda liderliğin konsepti de değişime uğramıştır. Geleceğin liderleri, insanı organizasyonun en değerli unsuru olarak kabul eden, yenilikçiliğe ve yaratıcılığa önem veren, değişimlere karşı proaktif ve vizyon sahibi olan bir lider tipidir. Geleceğe gitmek, geleceği öngörmek, geleceği bugüne taşımak hep hayal gücüyle ilgilidir.Geleceği yönetebilmek için, yarını fırsatlar dünyası olarak algılamak gerekir. Fırsatları algılayabilmek de fırsatları görebilmekten geçer. Vizyonda görünmeyeni görme sanatıdır. Düş gücü olmayanlar için olanaksız olan, aslında onların algılayamadıklarıdır. Vizyon, bireysel bir fantezi değil, geleceğin nasıl olabileceğini ve istenilen durumların ideal olarak hangi yollarla yapılabileceğine ilişkin inançları bir araya getiren zihni bir tasarımdır. Bilinenden bilinmeyene doğru zihni bir bakıştır.Bu durumda hayal gücü ve yaratıcılık yeteneği olmadan vizyoner olabilmek pek mümkün görünmemektedir.DC Vizyonerlerin, geleceğin kazamlabilmesi için, geleceği arama, harekete geçme ve geleceğe herkesten önce ulaşma konusunda olağanüstü tutkuları mevcuttur. Vizyoner lider, izleyicilerinin gelecekteki cazip vizyonla ilişki kurmalarım ve sahiplenmelerini sağlar. Takipçilerin paylaşılan vizyon ve amaçlara bağlılıklarını ispat etmeye ve vizyon doğrultusunda harekete geçmelerine destek olur. Organizasyon üyelerinin inançlarını, amaçlarını değiştirir. Onlar için canlı, çekici ve anlaşılır bir vizyon oluşturur. Herkes tarafından paylaşılmasını sağlayarak motive eder. Takımını, beklenen performanslarının ötesine geçmeleri için sürekli destekler. Vizyoner liderin ekibini etkin kılarak sonuç alabilmesi, başkalarıyla iletişim kurabilmesine bağhdır.Etkili iletişim de yüksek duygusal zeka ile ilişkilidir. Beynin duygusal mimarisi hakkındaki yeni keşifler, hayatta hislerin mantığa karşı üstün geldiği, beynin öfke ve korku ya da tutku ve sevinç anlarını yöneten yapılarının arasındaki ilişki, duygusal alışkanlıkların nasıl öğrenildiğini, bunların etkileri yönetim teorisyen ve pratisyenlerini konunun üzerine yoğunlaştırmıştır.Çünkü duygusal zekâyla ilgili bir dizi çalışma göstermiştir ki, parlak zekâlı insanların, gerek iş gerekse özel yaşamlarında her zaman en başarılı kişiler arasında olmadıkları, en zeki insanlar gem vuramadıkları tutkuların, söz geçiremedikleri dürtülerin esiri olabildikleri, yüksek IQ'lu kişiler özel yaşamlarını hayret edilecek ölçüde kötü yönetebildikleri, yaşamın getirebileceği değişiklikler veya imkânlara hazırlıklı olmayı neredeyse hiç sağlayamadıkları sonucuna varılmıştır. Duygusal zeka, bireyleri potansiyel ve hedeflerinin peşinde koşmaya sevkeden, en içten değerleri ve özlemleri harekete geçiren ve onları, hakkında düşündüğü şeylerden yaşadığı şeylere dönüştüren, heyecanla harekete geçiren enerjidir. Duygusal yetenek, bir meta-yetenektir; yani, ham zekâ dahil, var olan diğer yetenekleri ne kadar iyi kullanabileceğinin belirleyicisidir. Diğer bir deyişle duygusal zekâ, duyguların gücü ve kavrayışını, insan enerjisi, bilgi ve etki kaynağı olarak sezme, anlama ve etkili olarak uygulama yeteneğidir.Duyguların gücünü ve hızlı algılayışını, insan enerjisi, bilgisi, ilişkileri ve etkisinin bir kaynağı olarak duyumsama, anlama ve etkin bir biçimde kullanma yeteneğidir. Keza, yönlendirme veya otoriteden bağımsız olarak doğrudan etki ile ilgilidir. Mantığa, mantık oluşturma yeteneğine veya sadece teknik analize dayanmaktan ziyade, algılama, öğ renme, ilişkilendirme, yenilikler yaratma, öncelikleri belirleme ve duygusal potansiyeli hesaba katacak tarzda davranmakla ilgilidir. Duyguların güven, bütünlük, empati, esneklik ve güvenilirlik gibi ahlaki değerler ile güvenli ve sağlıklı iş ilişkileri kurma ve sürdürme yeteneklerini harekete geçirme enerjisine, kendini ve başkalarını motive etme yeteneği olarak adlandırılan heyecan yaratma yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Yüksek duygusal zekaya sahip bir lider motivasyonla mucizeler yaratabilir. Motivasyon fizyolojik yada psikolojik bir eksiklik ya da davranışı, ya da bir amacı ya da teşvik ediciyi hedef almış bir itici gücü harekete geçiren ihtiyaçla başlayan bir süreçtir. Eğer yönetim, insanlar aracılığıyla yapılması gereken işlerin yürütülmesi ise, iletişim bu sürecin en önemli parçasıdır. Çünkü; etkili iletişim olmaksızın ne vizyon gösterilebilir ne de motivasyon mümkün olabilir.X Liderlikte motivasyonun rolü izleyicileri esinlendirmekse, iletişimin rolü de onları olağanüstüyü olağandan ayıran o küçük farkı gösterebilmede etkilemektir. İnsanların farklı yapıda olmalarının yanında, farklı çevreden gelmeleri nedeniyle ihtiyaçlarının da birbirinden farklı olması, sınırsızlığı ve karmaşık yapısı, bir birey için motive edici bir araç, başka bir birey için özendirici olmaması gibi konular, araştırmacıları motivasyon konusunda yoğunlaştırmıştır. Lider gelişmiş duygusal zekası ve etkili iletişimiyle, izleyicilerinin değişimi kabul etmeye yavaş yavaş hazırlanmalarını sağlar.Bu ancak bir vizyon ve misyonun kabulüyle mümkün olabilir. Çalışanların tamamının tüm potansiyellerini gönüllü olarak sergileyen, yaratıcı yönlerini ortaya koyan ve yüksek motivasyonlu çalışanlarla başarılı olmak, elverişli bir örgüt kültürüyle mümkündür.“Liderlik Temelli Motivasyonun İncelenmesi ”adlı bu çalışmada, liderlerin üstün duygusal zekaları ve güçlü iletişim yetenekleriyle izleyicilerini etkileyip, motivasyon yoluyla, sahip olunan ortak vizyonu gerçekleştirmede nasıl etkili olabilecekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Preparing to unknown future is required different, exciting, passionate leadership at global, changing and complex world. Technological variations, information revolution and people who have very much of crucial information are necessaried control of brain power. Determining and the biggest production equipment is brain of person now. Information revolution is different and very important because of its scale and speed. Everything is attainable at any moment with world wide web. National and physical sources don't determine superiority now and future, power of brain determines. So, leadership and management is more important than always. Because today is age of time and capability. So, business world and researchers work how management of people capital must be. It shows that leadership is management of interest flow and keeping in reserve wonderful people. These wonderful people who are different, creator, dreamer have unique opinions and form real rivalry advantages. It is known that there isn't copy of future and past and this is different now. Future isn't waited to come, on the contrary it is process that we create actively and passionately. So, imagine capability and creativityare very important. Aproaching at magnetizing and motivating capable people is more important than technology. Old rules must be removed and new rules must be put. It is impossible with only people. Because, inviting creativitycauses reforms and becoming modern. This is impossible with people. Because only people are creative, create new opinions, find new rules, feel. And all of them are made with brain. So, power of people brain and importance of employers, people is increased. When people is much important, leaders must pay attention to human nature, understand them and have power of setting in motion them. Living in a world which at everything will end and leadership is more diffucult at this context. But, it is“ tipsier and more exciting. According to this, consept of leadership changed. Leaders of future see the people who is the most precious compenent of organization, attach importance to reforms and creativity and also they have vision. Going to future, anticipating future and moving it to today is connected with imagination. For managing future, we must perceive tomorrow as world of opportunity. Perceiving opportunities is seeing opportunities. It is art of seeing invisible thing at vision. Something which is impossible for not having imagination is unperceiving. Vision isn't an individual fantasy. It is mental project how the future will be, which ways required conditions will do as ideal. It is mental view from known to unknown. At that condition, we will not be visionary unless we have imagination and creativity capability. Visionary have searching future, making a move and reaching future firstly passion about future may win. Visionary leader supplies spectator to connect with attracting vision in the future and have it. He supports followers to prove dependence of purpose and make axn move in direction of vision. He changes beliefs and purposes of organization members. He creates living, attractive and understanding vision. He supplies everyone to share and motivate them. He always supports his team to pass their expected performance. Visionary leader must communicate with others for his team's activity. Effective communication is connected with high emotional intelligence. New discoveries about emotional architectural of brain shows that emotions are prepondarated to logic. Trainees of management search structure of brain's anger, frighten, passion or joy time and how the emotional habits are learned. Because, a lot of studies about emotional intelligence shows intelligent people are not always successful in their business and private life. Also the most intelligent peogle might be captive of passion, impulse and people who have high IQ manage their private life badly and they aren't ready to changes of life. Emotional intelligence sends people to follow their targets and make a move their value, desire. It is an energy. So, people make something which they think only before. Emotional capability is a goods capability. It is determiner how all capabilities will be used well including intelligence. Understanding, practicising power and comprehension of feeling as information an ethic source and people's energy is emotional intelligence. It is also capability of feeling, understanding and practising as people's energy, information, realitions and effects. Because; it is connected with effect directly. It is also connected with perceiving, learning, connection, creating reforms, determining precedences and behaving with emotional intelligence. It shows that feelings have capability of forming good and reliable business relations and make a move with moral values like confidence, wholeness, emphaty, flexibility. Also it has creating excite and motivating people capability. Leader who high emotional intelligence may work miracles with motivation. Motivation is process which starts with neccesity, makes a move physiological and psychological deficiency or behavior or a purpose. If management is executed by people, communication is important part of this process. Because, unless there is effective communication theri is no vision and motivation. If role of motivation is inspired spectator, role of communication is effection difference between extraordinary and usual. Searchers are became dense on motivation beacause people have different structure, coming from different surroundings, their needs are different and unlimited. Leader provides spectators to prepare accepting changes slowly with emotional intelligence and effective communication. This is impossible with only accepting of vision and mission. Showing employers' all performances as willing, putting forward their creating parts is impossible with organization culture. At this study which is name of ”Researching Motivation with Leadership Basic", it is researched that leaders effect their spectators with superior emotional intelligence and powerful communication capability. And also it is researched how they are effective at realizing shared vision with motivation.