Fragmented possession: Politics of womanhood in Ancient Greece
Parçalanmış sahiplik: Antik Yunan'da kadınlık politikaları
  1. Tez No: 380719
  2. Yazar: EVRİM İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE RANA TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Sosyoloji, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, Sociology, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Antik Yunan'a ait tarihi ve edebi belgeler incelendiğinde, toplumda kadınlığın ikincil cinsiyet olarak kabul edildiği görülür. Bir Yunan kadınının tüm hayatı, içinde yaşadığı toplumun kuralları ile sınırlandırılıp şekillendirilmiştir. Antik çağdan itibaren kadına atfedilen ve bugün dahi geçerliliğini koruyan“sessizlik”,“edilgenlik”,“duygusallık”,“evcimenlik”gibi kadınlık özelliklerinin kadını maruz bıraktığı, bilindik toplumsal durum(lar)a ek olarak; Antik Yunan'da –belki de günümüzün“modern”toplumlarında dahi- kadının sürekli maruz kalmasına rağmen, üzerine henüz konuşulmamış bir toplumsal durumu daha vardı:“parçalanmış sahiplik”. Bu tezde dinini, evliliğini, ailesini, mülkünü, mirasını, hukuk tarafından korunma hakkını ve kimliğini sürekli olarak terketmeye zorlanmış Antik Yunan kadınının (üzerine konuşulmamış toplumsal durumu olarak)“terketme hali”ve“parçalanmış sahipliği”incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the light of historical and literary documents of Ancient Greece, it can be observed that the Greek woman was secondary to man in Ancient Greek society. The entire life of an Ancient Greek woman was limited to and shaped by societal restrictions. In addition to the characteristics of femininity that have been attributed to women since the ancient times and are still valid even today, such as“silence”,“passivity”,“sensitivity”,“domesticity”, etc.; there was another social state in Ancient Greece –that can even be encountered in today's“modern”societies– that has not been spoken about, although Greek women were continuously subjected to it:“fragmented possession”. This study intends to examine the“abandoning status”and“fragmented possession”–as the unspoken state of Greek femininity– of the Ancient Greek woman who was continuously forced to abandon her religion, marriage, family, property, inheritance, legal protection and identity.