Bilateral normalization and regional security: An analysis of the Nagorno-Karabakh conflict resolution process through T.A.N.P.
Karşılıklı normalleşme ve bölgesel güvenlik: Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecinin analizi T.E.N.S. yoluyla
  1. Tez No: 380718
  2. Yazar: SEVİNJ ISKENDEROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA YAPRAK GÜRSOY DİPŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye-Ermenistan ilişkileri, temel ilkesi Güney Kafkasya`da güvenlik ve istikrarın sağlanmasi beklentisiyle Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılması olan Türkiye-Ermenistan Normalleşme Süreci`nin (TENS) başladığı 2008 yılı sonrasında farklı bir boyut kazanmıştır. TENS ve TENS sonrasi dönemlerin karşilaştirildiği bu araştirmanin hedefi“Türkiye`nin diş politikasinda, Türkiye-Ermenistan ikili ilişkileri (daha sonra TENS şeklinde adlandirilmiştir) doğrultusundaki liberal temayül Dağlik Karabağ Sorunu`nun çözümünü nasil etkilemiştir?”sorusunu cevaplandirmaktir. Bu çalişmada akademik literatürün yani sira bu sürecin önemli politik figürlerine ait demeç, açiklama ve söylemler gibi ikincil verilerden de faydalanarak söz konusu iki dönemi karşilaştirip yukarida belirtilen araştirma sorusuna cevap bulmak amaçlanmıştır. Gelinen sonuca göre, TENS sürecini doğuran liberal yaklaşim bölgedeki bariş imkanlarinin sinirlarini genişletmemiş aksine Azerbaycan ve Ermenistan arasinda devam eden savaş tansiyonunu yükselterek bariş olasiliklarini ters yönde etkilemiştir. Aşağıdaki araştırma sorularını hipotezlerimi doğrulamak için inceliyorum: Türk dış politikasının liberal duruşuyla, Türkiye-Ermenistan ikili ilişkilerini (sözde TANP) karşılaştırdığımızda Dağlık Karabağ Münakaşasının çözümüne nasıl etki ediyor? Araştırmamın sonuçu hipotezimi ya onaylayacak ya da red edecektir. İki Dönemi kıyaslamak için araştırma metodolojimi içerik analizi kullanarak yaptım: Normalleşme öncesi (2006-2008) ve Normalleşme sonrası (2008-2010). Azerbaycan ve Ermenistan taraflarının Dağlık Karabağ sorunun çözülmesine gösterdikleri tepkilerib bu iki dönemde kıyaslıyorum. Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşanlarının,Dış işleri Bakanlarının, muhalifet liderlerinin, hükümet sözcülerinin ve diğer yetkililerin yaptıkları retorik bildirileri“olumsuz”ve“olumlu”bilgi olarak topladım. Bütün bilgileri Google arama motoru kullanılarak internetten toplandı, arama motorunda kullanılan anahtar kelimeler aşağıdaki gibidir: Dağlık Karabağ Çözümü, Serj Sarkisyanın Karabağ çözümü hakkında demeci, Ermenistan Dış İşleri Bakanın Dağlık Karabağ çözümü hakkında demeci, İlham Aliyev'in Dağlık Karabağ çözümü hakkında demeci , Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığının Dağlık Karabağ Çözümü hakkında bildirisi, muhalif partilerin Dağlık Karabağ çözümü, Dağlık Karabağ ve TENS'e olan tepkileri. Daha sonra, her iki tarafın“olumlu”ve“olumsuz”Retorik demeçlerini sayıp, bir dönemle diğer dönem arasında yapılan değişiklik oranın sonucuyla kıyaslama yaptım.
Özet (Çeviri)
The direction taken by Turkish-Armenian relations changed after 2008 with the launch of the Turkish-Armenian Normalization Process (TANP). The key element of TANP is the opening Turkish–Armenian borders, with the goal of creating security and stability in the South Caucasus. This study compares the pre-TANP and post-TANP eras in order to answer the question“how did the liberal stand of Turkish foreign policy vis-à-vis the issue of Turkish-Armenian bilateral relations (the so-called TANP) influence the resolution of the Nagorno-Karabakh Conflict?”Utilizing academic literature and secondary data of speeches, statements and quotes from the key political figures in the process, I compare two periods (pre-2008 and post-2008) to answer my research question. The research demonstrates that furthering the TANP's liberal approach did not increase the chance for peace in the Caucasus region; on the contrary, it had the opposite effect on the prospects of peace for the Nagorno-Karabakh (NK) conflict by escalating the ongoing conflict between Azerbaijan and Armenia. To verify my hypothesis I examine the following research question:“How did the liberal stance of Turkish foreign policy vis-à-vis the issue of Turkish-Armenian bilateral relations (the so-called TANP) influence the resolution of the NK Conflict?”The outcome of my research will confirm or deny my hypothesis. I use content analysis as my research methodology to compare two periods: pre- normalization (2006-2008) and post-normalization (2008-2010). I compare the reaction of the Azerbaijani and Armenian sides during these two periods on the resolution of the NKC. I collect data with“negative”and“positive”rhetorical statements from the presidents and ministers of foreign affairs in Azerbaijan and Armenia, as well as opposition parties, government officials, experts, and others in the two countries. All of the data are collected from the Internet using Google search with the keywords: Nagorno-Karabakh resolution, Serj Sargsyan statement on NK resolution, Minister of Foreign Affairs (MFA) of Armenia statement on NK, Ilham Aliyev statement on NK, MFA of Azerbaijan statement on NK, opposition reaction to NK resolution, Nagorno-Karabakh and TANP. Afterwards, I manually count the“negative”and“positive”rhetorical statements of the two sides and compare the outcome in terms of percentages, counting how many changes were made from one period to the other.