Bilimin eşik bekçileri: Türkiye'de gazetecilerin gözünden bilim haberciliği
Gatekeepers of science science journalism from the view of journalists in Turkey
- Tez No: 380729
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde bilim ve teknoloji haberciliği, hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin de etkisiyle artık önemli bir ihtiyaç alanı haline gelmiştir. Bu yüzden bilimi toplumlarla etkili bir şekilde buluşturacak bilim iletişimi çalışmalarının bilim ve toplum araştırmalarında büyük önemi vardır. Medyada bilim haberi yapan gazetecilerin konu seçimleri ve haberi işleyişleri toplumun bilim algısını şekillendirmektedir. Bilim haberi yapan gazeteciler yaptıkları haber seçimleriyle aynı zamanda eşik bekçiliği eylemini icra etmektedir. Eşik bekçiliği görüşüne göre haber seçim sürecinde gazeteciler ve medya kurumlarının üstlendiği rol apartman kapısından girip çıkanı denetleyen ve apartmana göz kulak olan görevlinin işlevine benzetilmektedir. Bu yüzden eşik bekçiliğinin medya iletişimi sürecinin araştırılmasında önemli bir rolü vardır. Bu araştırma kapsamında Türkiye ana akım medyasında bilim haberi yazan gazeteciler ile röportajlar yapılarak konu seçimlerini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bilim iletişimi ve eşik bekçiliği çalışmalarının tarihsel gelişimi ve önemi ile ilgili literatür araştırması yapılmış ve röportajlardan elde edilen veriler çağdaş eşik bekçiliği teorileri üzerinden analiz edilerek bilim habercilerinin uyguladığı eşik bekçiliği eyleminin sınırları öğrenilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, science and technology journalism became an important field as a result of developing information technologies. Therefore, science communication studies, engaging people with science, hold an important place among science and society studies. Issue selection and coverage of journalists who write science news in the media is shaping the science perception of society. Science journalists and editors not only select the issues but also they perform the 'gatekeeping activity' at the same time. According to the 'gate keeping' concept, the role of journalists and media associations compared with the role of apartment guard who monitors all visitors of the building. Hence, gate keeping has an important role in the studies of media and communication systems. In this research, by the help of interviews, the factors affecting journalist's issue selection is investigated. Literature review about the historical development of science communication and gatekeeping is done. Acquired data from the interviews are analysed with modern gatekeeping theories and borders of the gatekeeping activity of science journalists are explored.