Olağanüstü hal uygulaması ve teorik temelleri
The practices of the state of emergency and its theoretical basis
- Tez No: 380728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Beklenmeyen acil durumları ifade eden Ohal kavramı, Roma Cumhuriyet Döneminden bu yana Devletlerin kendilerini korumak amacıyla başvurdukları bir yöntem olmuştur. Fransız devriminden itibaren batılı hukuk sistemlerinde Ohal ve sıkıyönetim uygulamaları özellikle Birinci Dünya Savaşı yıllarında kendini göstermiştir. Fransa, Almanya, İtalya, ABD gibi büyük devletler savaş metaforunu gerekçe göstererek uzun yıllar boyunca sıkıyönetim ya da Ohal uygulamalarına başvurmuşlardır. Günümüzde Ohal ve sıkıyönetim uygulamaları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında belirli standartlara ulaşmıştır. Devletler Anayasalarında Ohal uygulamasını ayrı bir yönetim usulü olarak düzenlemişlerdir. Tez, Ohal teorisini tarihsel sürecinden başlayarak, günümüzdeki uygulamalarını, AİHS kapsamında ülkelerin yükümlülüklerini, Türkiye'nin Anayasal tarihindeki Ohal düzenlemelerini, temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması konusunu ve AİHM'nin, Türkiye aleyhine verdiği bazı kararları insan hakları ihlalleri çerçevesinde inceler. Siyasal baskılardan dolayı yıllardan beri üzerinde pek durulmayan Ohal konusu, özellikle yoğun insan hakları ihlalleri sebebiyle araştırılması ve üzerine çok şeyler yazılması gereken bir meseledir.
Özet (Çeviri)
The term of the state of emergency ,which refers to the unexpected emergency situations, has been a way used by the states in order to save themselves since Roman Empire. After French Revolution, the practices of the state of emergency and martial law emerged particularly during the First World War, in the Western Law Systems. Big states such as, France, Germany, Italy and USA has used the practices of the material law and the state of emergency for a long time with the reason of war metaphor. Nowadays, the practices of the state of emergency and martial law, has reached a specific standard with the European Convention on Human Rights. States regulated the practice of the state of emergency as a different type of governing way in their constitutions. The thesis analyze the historical process of the theory of the state of Emergency , the practice of it in nowadays, the responsibilities for the states with the European Court of Human Rights, the regulations of the state of Emergency on constitutional history of Turkey, the topic of delimiting of fundamental rights and freedoms and finally European Court of Human Rights' decisions against Turkey. The topic of the state of emergency which hasn't been analyzed a lot because of the political pressure, is a subject that need to be analyzed and be written about due to the intrusion to human rights.