Press censorship and self-censorship: A comparative analysis of 28th February and AKP periods
Yazılı basında sansür ve oto-sansür: 28 Şubat süreci ve AKP iktidarı dönemi karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 380739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ESRA ARSAN AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin yakın tarihinde ortaya konulan sansür politikalarının ana akım medyadaki etkileri tartışılmaktadır. 28 Şubat ve AKP iktidarı dönemleri, bu konuda barındırdığı sayısız örnek sebebiyle; basın özgürlüğü, demokrasi, devlet ve pazar gibi kavramlar temelinde teorik bir çerçeveye oturtularak karşılaştırılmıştır. Çalışma, yapısal bir analizle, sansürün ortaya çıkmasında başlıca belirleyenin“güç ilişkileri”olduğunu iddia etmektedir. Türkiye'de sansür kavramıyla ilgili çok sayıda örnek ve anlatı olmasına rağmen, konuyu“iktidar bloğu”terminolojisinde tartışan akademik bir çalışmanın,“medyanın bağımsızlığı”söylemini yapı sökümüne uğratma açısından fayda sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the recent history of censorship policies over mainstream media in Turkey is researched. Two contradictory periods in media- 28th February and AKP periods; provide vast amounts of examples on censorship that can be compared under a theoretical framework which discuss the relations of freedom of press, democracy, state and market. The study provides a structural analysis that would present“power relations”as a main determinant of censorship within the media industry. Despite there are several articles and books that present distinct narratives of censorship in Turkey, an academic paper that try to link those narratives with the terminology on power bloc would be meaningful to de-construct the discourse on the“independence”of media.