The relationship between narcissism, perceived parental attitudes, romantic relationships and sexual attitudes
Narsisizm, algılanan aile tutumları, romantik ilişkiler ve cinsel tutumlar arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 380738
  2. Yazar: BURÇAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ZARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, narsisizm, algılanan aile tutumları, romantik ilişkiler ve cinsellik arasındaki bağlantıların incelenmesidir. Çalışmanın ikinci bir amacı da, demografik bilgilerin (cinsiyet, ilişki doyumu gibi) narsisizm, algılanan aile tutumları, romantik ilişkiler ve cinsellik üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. Çalışmaya, yaşları 19 ve 38 arasında değişen, 267 genç yetişkin katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, cinsiyetler arasında, aşka ve cinselliğe ilişkin tutumlar açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, ilişki doyumu ile aşka ve cinselliğe ilişkin tutumlar ve romantik ilişki özellikleri arasında anlamlı bağlantılar saptanmıştır. Algılanan aile tutumlarının olası etkileri kontrol edilirken, narsisizm, romantik ve cinsel ilişkiler arasındaki bağlantıları saptamak amacıyla, hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, narsisizm ile romantik ilişkiler ve cinsellik arasında kısmi olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları, sınırlılıkları ve gelecekte yapılabilecekler, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to investigate the relationship between narcissism, perceived parental attitudes and, romantic relationships and sexuality. The second aim was to determine whether the respondent demographics (gender, relational satisfaction) influenced narcissism, perceived parental attitudes and, romantic relationships and sexuality. In the present study, a sample which was consisted of 267 young adults between ages 19 to 38 was investigated. Results revealed that gender differentiated the groups on love attitudes and sexual attitudes. Moreover, relational satisfaction had significant associations with love attitudes, romantic relationship characteristics and sexual attitudes. A series of hierarchical regression analyses were conducted to examine the association between narcissism and, romantic relationships and sexuality after controlling the possible effects of perceived parental attitudes. Results revealed that narcissism moderately related with romantic relationships and sexuality. The findings, limitations of the study and implications for future research were discussed.