Sistemik magnezyum sülfatın erkek, dişi ve gebe farelerde pentilentetrazol nöbet modeli üzerine etkisi
  1. Tez No: 38075
  2. Yazar: H. NEŞE ÇINAR (ÖN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATAMAN GÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
47 ÖZET Klinikte preeklampsi-eklampsi tedavisinde ampirik olarak kullanılagelen magnezyum sülfatın antikonvülsan etkisinin mekanizması bilinmemektedir. Bu çalışmada parenteral magnezyum sülfatın antikonvülsan etkisi, farede pentilentetrazol nöbet modelinde araştırılmıştır. Erkek, dişi ve gebe farelerden oluşan guruplarda intraperitoneal olarak 300mg/kg magnezyum verilmesinden onbeş dakika sonra, subkutan olarak 85 mg/kg pentilentetrazol uygulandı. Kontrol guruplarındaki hayvanlara magnezyum sülfat yerine aynı hacimde serum fizyolojik uygulandı. Hayvanların elektroensefalograf ilerinde spike'ların kaçıncı dakikada ortaya çıktığı ve spike frekansları saptandı. Gebe deney ve kontrol hayvanlarının serum magnezyum değerleri belirlendi. Spike başlangıç zamanları açısından guruplar arasında istatistiki anlamlı farklılık yoktu. Gebe deney gurubunun spike frekansları gebe kontrol gurubundan yüksekti (P 0.05). Diğer gurupların spike frekansları arasında istatistiki anlamlı farklılık saptanmadı. Farelerdeki serum magnezyum değerleri, insanlardaki eklampsi tedavisinde kabul edilen teröpotik sınırlar içindeydi. Bu bulgular ışığında, sistemik magnezyum sülfatın gebe faredeki pentilentetrazol nöbet modeli üzerine nöbeti şiddetlendirici etki gösterdiği, erkek ve gebe olmayan dişi farelerdeki spike frekansını etkilemediği sonucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
48 ABSTRACT The mechanism of the anticonvulsant effect of the magnesium sulfate that has been used empirically in the treatment of preeclampsia-eclampsia is not known. In this study, the anticonvulsant effect of the magnesium sulfate was investigated in the pentylenetetrazol-induced seizure in mice. Male, female and pregnant mice were used. First; male, female and pregnant treated groups were given 300mg/kg magnesium sulfate, and the control groups were given saline of the same volume, instead off magnesium sulfate. Fifteen minutes later, all, control and treated groups were given 85mg/kg of s.c. pentylenetetrazol. We determined when the spikes appeared and the frequency at which they occur ed. Serum magnesium levels were measured in pregnant treated and control groups. We found no significant statistical differences among the mice as far as the time of onset of spikes was concerned. Pregnant control group had higher spike frequency than pregnant treated groups (P 0.05). Statistically, no significant difference among the spike frequencies of other groups was found. We concluded that systemic magnesium sulfate had a seizure-stimulating effect on the pentylenetetrazol-induced seizures in mice and did not affect the frequency of spikes in male and female non pregnant mice.