Türkiye'de ekimi yapılan ve yasadışı yakalanan kenevir örneklerinin elde edilme amaçları yönünden incelenmesi
- Tez No: 38076
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kastamonu yöresinde lif elde etmek amacı ile yetiştirilen kenevir bitkileri, Türkiye'de yakalanan çeşitli kenevir örnekleri ile elde edilme amaçlan yönünden incelenmiştir. Majör kannabinoitlerin (CBD, CBN, THC) miktarları GLC ve HPLC yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir. GLC ve HPLC analizleri için metot geliştirilmiştir. GLC analizlerinde OV-17 dolgu maddesi taşıyan kolon ile 240°C da izotermal sıcaklıkta çalışılmış, detektör olarak FID kullanılmıştır. HPLC analizleri jj,-Bondapak C-18 kolonda karşıt faz yöntemi ile izokratik olarak yapılmıştır. Mobil faz olarak 0.02 N H2S04:CH3OH (20:80) karışımı kullanılmıştır. Kastamonu yöresinde lif eldesi amacı ile ekimi yapılan kenevir bitkisinin çeşitli kısımlarının, Jandarma bölgesinde yakalanmış ve morfolojik özelliklerine göre gruplandınlmış esrar örneklerinin fenotipleri tespit edilmiştir. Fenotiplerin tespitinde bitkinin total kannabinoit içeriğine yönelik olan ve aşağıda belirtilen parametre kullanılmıştır. %CBN + %THC %CBD-66- Çalışmalarımızda materyalin bir grubunu teşkil eden Kastamonu yöresinden toplanmış olan Cannabis sativa L. örneği lif tipi (Fenotip II) ne aittir. Çeşitli tarihlerde ülkemizde yakalanan ve morfolojik özelliklerine göre gruplandırılmış olan esrar örneklerinden A grubuna ait olanlar lif tipi (Fenotip II) B grubuna ait olanlar lif ve drog tipi karışımı (FenotipI,II) C grubuna ait olanlar drog tipi (Fenotip I) olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar preslenmiş esrar örneklerinin drog tipine (Fenotip I) ait olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Cannabis plant which is cultivated in Kastamonu to obtain fibres, has been analyzed with respect to their production purposes comparing with the Cannabis samples seized in Turkey. The major quantity of cannabinoids (CBD, CBN, THC) has been examined by GLC and HPLC. The methods have been developed for GLC and HPLC. In GLC analyses, samples have been studied with the OV-17 packed column and isotermally at 240° C. FID detector has been used for this purpose. HPLC analyses have been performed by using n-Bondapak C-18 column with reverse phase method and isocratic technique. Phenotypes of the various parts of the cannabis plant which has been cultivated in Kastamonu region for manifacturing fibres, have been determined. The cannabis samples that have been seized in the Gendarmarie region and classified according to their morphological properties have also been studied. Parameter describing the total cannabinoid content has been used to determine the phenotypes of the plant and can be calculated by the following way: %CBN+%THC %£BD-68- All the parts of the cannabis plants obtained from Kastamonu region belong to the class of Phenotype II. The phenotypes of the cannabis samples seized at various dates in Turkey and classified according to their morphological properties can be categorized as follows: Group A samples belong to the fibre types Phenotype II Group B samples belong to the mixture of fibre and drog type Phenotype I, II Group C samples belong to the drug type Phenotype I The results have shown that the compressed cannabis samples belong to the drug type (Phenotype I).