Prostaglandin F2 Alfa'nın tavuk uterus kasına etkisi
The Effect of PGF2 alfa on uterine muscle in the domestic hen
- Tez No: 38074
- Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma PGF2 a'nın tavuklarda uterus kasına etkilerini incelemek için yapılmıştır. Araştırmada 12 genç, 18 ergin ve 10 yaşlı olmak üzere 40 yumurtacı ırk tavuk kullanılmıştır. PGF2 a ' nın 1 ng/ml (I.doz), 2 ng/ml (II. doz), 10 ng/ml (III doz), 20 ng/ml (IV. doz), 100 ng/ml (V. doz) ve 200 ng/ml (VI. doz) dozları, oluşturulan izole organ banyosu koşullarında, her üç gruptan elde edilen uterus doku kesitlerine uygulanmıştır. Uterus doku kesitlerinin PGF2 a ' ya olan yanıtları poligraf kağıdına kaydedilmiştir. Bulgular her doz için latent-süre, amplitüt değerleri olarak, her bir grup içerisinde ve gruplar arasında değerlendirildi. Genç grupta latent süre ve amplitüt değerleri sırasıyla I. doz için 82 ± 4.474 sn ve 0.81 ± 0.474 mm., II. doz için 83 ± 4.795 sn ve 1.485± 0.921 mm, III. doz için 64 ± 8.766 sn ve 3.274 ± 1.661 mm, IV. doz için 56 ± 9.40 sn ve 3.90 ± 1.681 mm, V. doz için50 ± 10.167 sn ve 4.360 ± 1.560 mm, VI. doz için 36 ± 9.994 sn ve 5.09 ± 1.484 mm olarak bulunmuştur. Elde edilen bu değerler arasında latent süre olarak sadece II. doz ile VI. doz arasında istatis tiksel anlam vardır (P 0.05). Ergin grupta latent süre ve amplitüt değerleri sırasıyla I. doz için 47 ± 5.959 sn ve 5.11 ± 0.560 mm, II. doz için 24 ± 3.424 sn ve 8.39 ± 1.345 mm, III. doz için 17 ± 2.296 sn ve 12.28 ± 1.903 mm, IV. doz için 13 ±1.109 sn ve57 14.72 ? 2.134 mm, V. doz için 7+0.862 sn ve 19.89 i 1.887 mm, VI. doz için 6 1 0.688 sn ve 21.56 i 1.923 mm olarak bulunmuştur. Elde edilen bu değerler arasında latent süre olarak I. doz ile II., Ill, IV, V. ve VI. dozlar arasında istatistiksel bir anlamlılık vardır (P< 0.01). Ayrıca II. doz ile V. doz ve II. doz ile VI. doz arası önemli bulunmuştur (P< 0.05). Bu grupta amplitüt olarak ise I. doz ile IV. doz, I. doz ile V. doz, I. doz ile VI. doz arasında P< 0.01 belirlenmiştir. Ayrıca I. doz ile III. doz, II. doz ile ill. doz, II. doz ile IV. doz, III. doz ile V. doz, III. doz ile VI. doz, IV. doz ile V. doz ve IV. doz ile VI. doz arasında amplitüt farkları anlamlı bulunmuştur (P< 0.05). Yaşlı grupta latent süre ve amplitüt değerleri sırasıyla I. dozi için, 32 + 3.247 sn ve 7.20 t 0.874 mm, II. doz için 17 ± 1.582 sn ve 13.40 ± 1.379 mm, III. doz için 12 ± 1.176 sn ve 18.20 ± 2.356 mm, IV. doz için 10 ± 0.790 sn ve 21.70 i 2.271 mm, V. doz için 6 + 0.330 sn ve 28.20 ± 3.556 mm, VI. doz için 3 i 0.583 sn ve 32.90 i 4.678 mm olarak bulunmuştur. Elde edilen bu değerler arasında latent süre olarak I. doz ile II., III., IV., V. ve VI dozlar arasında istatistiksel olarak anlam belirlenmiştir (P< 0.01). Ayrıca II. doz ile V. doz, II. doz ile VI. doz ve III. doz ile VI. doz arasında da latent süre bakımından anlam bulunmuştur (P< 0.05). Amplitüt bakımından yaşlı grupta I. doz ile V. doz ve I. doz ile VI. doz arasında oluşan yanıtlar istatistiksel olarak anlamlıdır (P< 0.01). I. doz ile IV. doz, II. doz ile VI. doz ve III. doz ile VI. doz arasındaki yanıtlarda ise (P 0.05). PGR> a 'nın değişik derişimdeki dozlarının genç, ergin ve yaşlı gruplar dan oluşan yumurtacı tavukların uterus kaslarına etkileri ile ilgili literatürler gözden geçirildi ve araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlarla tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of PGF2a on Uterine Muscle in the Domestic Hen In this study, the effects of PGF2a on uterine muscles of three groups (12 young, 18 adult and 10 oldest, totally) of 40 shawer hens. Doses of 1 ng/ml (Ist dose), 2 ng/ml (IInd dose), 10 ng/ml (IIIrd dose), 20 ng/ml (IVth dose), 100 ng/ml (Vth dose) and 200 ng/ml (VIth dose) of PGF2a were given to isolated hen uterine strips supplied from three experimental groups of that are kept in isolated organ bath. The responses of three tissue strips to PGF2q were recorded on poligraph. The results are discussed in every experimental group for latent period, amplitude values, within the each group and among themselves. In young hens the latent period (sec. ) and amplitudes (mm) were 82 + 4.474 and 0.81 + 0.474 for the Ist dose, 83 + 4.795 and 1.485 + 0.921 IInd dose, 64 ± 8.766 and 3.274 ± 1.661 IIIrd dose, 56 + 940 and 3.90 ± 1.681 IVrd dose, 50 + 10.167 and 4.360 ± 1.560 Vth dose, 36 + 9.994 and 5.09 + 1.484 VIth dose respectively. When this results were compared, the latent period for IInd dose and VI*.dose were found to be statistically significant (p0.05). The values for latent period (sec.) and amplitudes (mm) in adult hens were 47 + 5.959 and 5.11 + 0.560 for the Ist dose, 24 + 3.424 and 8.39 + 1.345 for the IInd dose, 17 ± 2.296 and60 12.28 ± 1.903 for the IIIrd dose, 13 ± 1.109 and 14.72 + 2.134 for the IVrd dose, 7 + 0.862 and 19.89 + 1.837 for the Vth dose, 6 + 0.683 and 21.56 ± 1.923 for the VIth dose respectively. The values for the latent period for the Ist dose was found to be statistically significant (p0.05). The effects of six different PGF2a concentrations on the uterine muscles of three groups of layer hens (young, adult, old) were investigated from the literature and discussed with our results.