Turkish nationalism during the Cold war period: An analysis of nationalist poems by ordinary people
Soğuk savaş döneminde Türk milliyetçiliği: Sıradan kişiler tarafından yazılmış şiirlerin analizi
- Tez No: 380766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KEMALETTİN BOĞAÇ EROZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Soğuk Savaş dönemi boyunca yayınlanan milliyetçi dergilerde“sıradan”kişiler tarafından yazılmış şiirler üzerinden Türk milliyetçiliğini incelemektedir. Bu dönemde insanların milliyetçiliği nasıl gördükleri ve perspektiflerinde nasıl oluşturdukları anlaşılmaya çalışılmıştır. Belirli ortak temalar milliyetçi duyguları ve milletin üyeleri arasında dayanışmayı daha fazla meydana getirmektedir. Bu bağlamda, anti-komünizm, militarizm, milliyetçi semboller, Kıbrıs sorunu, Rum/Yunan ve Rus toplumlarına ve devletlerine karşı düşmanlık, yabancı düşmanlığı, ulusal topraklar, agresiflik (milliyetçiliğin karanlık tarafı olarak ele alınmıştır), kendini feda etme, ulusal kimlik ve kültür vurgusu, üstünlük, Türklüğün dalgalandırılması ve Türk-Müslüman toplumlarla daha yakın ilişkiler/ittifaklar bu dönemdeki milliyetçiliğin ifade edilmesinde önemli bulunan argümanlar arasındadır. Kütüphanelerden toplanan o döneme ait yayınlardaki şiirler örnek olarak seçilip frekans analizi ile dönemin milliyetçi doğası anlaşılmak istenmektedir. Dolayısıyla,“sıradan kişilerin”perspektifi çalışmadaki“gündelik hayattaki”milliyetçiliğin temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the nature of Turkish nationalism during the Cold War period regarding poems written by ordinary people in Turkey. It aims to understand how Turkish people saw and generated nationalism in that era. In the context of nationalism, particular common themes have emerged such as nationalist feelings and solidarity by members of the nation. In this sense, anti-communism, militarism, nationalist symbols, the question of Cyprus, hostility against Greek and Russian states/societies, national territories, aggression (the dark side of nationalism in its call for revenge), self-sacrifice, emphasis on national identity/culture, superiority, praising Turkishness, and close relations with Turkic and Muslim communities were found influential in expressing nationalism. A library-based study was effective in the collection of sample poems through Turkish and nationalist magazines working on frequency analysis. Thus,“everyday nationalism”is the basis of the study in terms of“the perspective of ordinary people”.