Ahmed b. Ali b. Mes'ûd ve Merâhu'l-Ervâh adlı eseri
Ahmad b. Ali b. Mes'ud and his book named Merâhu'l-Ervâh
- Tez No: 380780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda Ahmed b. Ali b. Mes'ûd'un sarf alanında yazmış olduğu Merâhu'l-ervah adlı eser incelenmiştir. Birçok âlim tarafından üzerine şerh ve haşiye yazılmaya mazhar olmuş, nazm haline getirilmiş olan Merâhu'l-ervâh'ın kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğine olan inancımız bu konuyu seçmemizde etkili olmuştur. Medrese eğitim öğretim sisteminde belirli dönemlerde büyük rağbet görmüş olan Merâhu'l-ervâh sarf ilmi, illetler ve sesbilim açısından oldukça önemlidir. Bu eser metod bakımından bab sistemine göre düzenlenmiş, bu sistemde sarf konuları müellifin döneminde yazılan kitaplardan farklı olarak aksâm-ı seb'a' ya göre ele alınmıştır. Eser 7 bâb ve 7 fasıl altında işlenmiştir. Birinci bab dışındaki 6 bab ayrıca kendi içinde fasıllara ayrılmamış, gereken bilgiler bab başlığı altında verilmiştir. Eserde bütünüyle olmasa da sarf ekolleri arasındaki ihtilaflarda Basra ekolünün görüşleri benimsenmiştir. Eserde verilen örneklerin çoğu yalın kelime şeklindedir. Ancak zaman zaman Kur'ân-ı Kerîm'den, hadisten ve şiirden de örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, Ahmad b. Ali b. Mes'ud's book named Merâhu'l-ervâh, he wrote in the field of morphology, was examined. For its importance by many scholars sharhs/commentaries and postscripts written upon Merâhu'l-ervâh, and bringed into poetry. Our believe that it should be dealt with in a comprehensive manner has effected in chosing this subject. In madrasah education system Merâhu'l-ervâh, that has seen great demand in certain periods, is important about morphology, illetler and phonology. Book's method edit according to the BAB'S system. In this system in this system, a book written unlike the boks which written in the author era, morfologies topics edit according to AKSAM-I SEB'A. The book is processed 7 bab and 7 fasıl. Unlike the first bab, The other six bab weren't subdivided into chapters, the required informationisprovided under the headingbab. In the book, although not entirely in disputes between morphology schools adopted the views of the Basra school. Many of the examples of Merahu'l Ervah, are in the form of lean words. But sometimes from Holy Quran, hadith and verses are given as examples.